Aşk her dilde, kendi farklı cümlelerin içine saklasa da iş duygu boyutuna geldiği zaman, her zaman aynı yaşanır. Kimsenin aşkı, başka bir insanın aşkından üstün değildir. Çünkü bu duyguyu her kim yaşarsa yaşasın her zaman uçlarda yaşar. Belki de yalandan ve riyadan uzak, dünyanın en gerçek duygusudur aşk…

Aşk kimilerine göre vazgeçilmez, kimilerine göre ise kutsal bir duygudur. Kadınlar bu duygunun içinde farklı beklentiler yaşarken, erkeklerin düşünce ve beklentileri çok farklıdır. Duygu aynı olsa da insanların aştan yana beklentileri her zaman farklılık gösterir. İlk aşk diye ifade ettiğimiz, daha ilkokul çağlarında yürekte çarpıntıya neden olan duygu yoğunluğunda bile insanlar karşı taraftan bir şeyler bekler. Hatta hiçbir şey beklemeden sadece sevmek bile aslında bir beklentidir. Bir umuttur insan kalbi için…

Ne Şirin Aslıyı karşılıksız sevdi, neden Mecnun Leyla’sına karşılıksız aşık oldu. Onların sevdalarının içinde bile hep bir beklenti ve umut vardır. Belki de bu kutsal duyguyu bizde bu kadar ölümsüz kılan ve vazgeçilmez yapanda, aşkın kendisi değil, aşka giden yolda ki insanların beklenti ve umutlarıdır. Hiçbir beklenti olmadan sevilmeyen insanoğlu, anca temiz ve masum beklentilerin gölgesinde gerçek bir aşkı yaşayabilir. İnsanların beklentilerinin boyutu değiştikçe, maneviyattan uzaklaşıp, maddiyata dönüştükçe aşkında tüm güzelliği ve büyüsü bozulur. Gerçek aşkın temelinde ki en gerçek duygu masumiyettir…

İlişkilerde ki Üçüncü Kişiler

Bir ilişki her zaman iki kişi arasında yaşanan en özel anlardan ibaret olmalıdır. Tabi ki hayatta sadece iki kişi varmış gibi yaşayamazsınız, hayatınıza eşinizi, dostunuzu, ailenizi de dahil etmelisiniz. Fakat sevgilinizle size ait olan zamanlara başka insanların müdahale etmemesi gerektiğini belli etmelisiniz. Hatta hayatınızda ki üçüncü kişilere bu konuda kalın bir çizgi çekerek, çizginin öte tarafının sadece size ait olduğunu göstermelisiniz.

Günümüzde ilişkilerde ki en büyük sorunların başında üçüncü kişilerin ilişkilere müdahil olması olduğunu görebilmekteyiz. Bazen bir arkadaş, bazen de anne ve babalar çocuklarının ilişkilerine zarar verebilmekteler. Bu durumu yaşamakta, yaşamamakta aslında sadece sizin elinizde olan bir durumdur. Karşılıklı her iki tarafta çevrede ki insanlara duracakları yeri göstererek, ilişkilerini korumaya alabilirler.

İnsanlar bir ilişki yaşarken, o ilişkiyi ve arkadaşlarını hayatlarının neresine koyacaklarını tam olarak bilemezler. Bazen de eleştiri almamak, arkadaşlarının dalga konusu olmamak adına ilişkisine ve sevdiği insana yeterince zaman ayıramaya bilmektedirler. Sevgiliden çalınan bir zaman eğer arkadaşlarla geçiriliyorsa, o ilişki için çok büyük sorunların oluşacağı bir gelecek çok yakındır.

Çünkü hiç kimse, sevdiği insanın hayatında ikinci, üçüncü sırada gelmeye tahammül edemez. Bir yerden sonra mutlaka o ilişkide çatlak sesler çıkmaya başlar. Hayatınızda ki insanı gerçekten seviyorsanız ve kaybetmek istemiyorsanız, o zaman hayatınızda ki yerini çok iyi belirleyin. Üçüncü kişilerin de asla onun önüne geçmesine müsaade etmeyin.

Karşınızda ki İnsan Sizi Seviyor mu?

İlişkilerde kadınlarında, erkeklerinde en çok yaşadıkları çıkmazların başında sevgi sorgulaması gelir. İnsanlar bu konuda birbirlerine bir türlü tam güven telkin edemezler. En küçük negatif bir yorum ya da eleştiri de insanlar acaba beni sevmiyor mu yanılgısını yaşarlar. İlişkilerde yapılan yanlışların en büyüğü de budur. Çünkü şu hiç aklımıza gelmez. Bir insan sevmese zaten sizi eleştirmez. Yaptığınız hiçbir şeyi de umursanmaz.

İlişkinizde ki sevginin kıstası olarak kesinlikle size karşı negatif tavırlarını almamalısınız. Gerçi sevginin bir ölçü birimi yoktur, olamazda. Fakat bunu ille de hissetmek arzusundaysanız, dikkat etmeniz gereken nokta, sizin bir sorununuz olduğunda size nasıl yaklaştığı olmalıdır. Eğer hayatınızda ki insan sizin sorununuzu kendi sorunu gibi sahiplenip, çözme yollarını araştırıyorsa, emin olun ki sizi çok seviyor demektir.

Hiç oralı olmuyor sen kendin hakket tavrında bir davranış sergiliyorsa, kesinlikle sevgisinden şüphe etmelisiniz. Çünkü seven hiçbir erkek ya da kadın hayatında ki insanın sorunlarına karşı duyarsız olamaz. Eğer duyarsızlık böyle bir konuda var ise bu duyarsızlık sadece o olaya karşı değildir. Aynı zaman da size karşıda duyarsız bir partneriniz var demektir.

Bir ilişkide sadece sevgi paylaşılmaz. Sorunlar, sıkıntılar, mutluluk, hüzün hayata dair her duygu paylaşılır. Bu paylaşımlar yaşanırken sıkıntılar yaşanıyorsa, o zaman sorgulamanız gereken bir şeyler var demektir.