Webmaster

Alexa rank nedir? Ne işe yarar?

Alexa kısa bir tanımlamayla, dünya genelinde siteler hakkında istatistik verileri toplayarak bu verilerin yayınlanmasını hedefleyen bir istatistik veri merkezidir. Web sitlerine belirli periyodlarla gönderilen botlar ve diğer yazılım teknolojiler aracılığıyla toplanan veriler, aynı zamanda sitelerin aldıkları hit oranlarına göre hem dünya çapında ve hem de ülke bazında sıralanmasını sağlar. Bu sırlama sürekli olarak güncel verilere dayanarak değişir.

Alexa Ne İşe Yarıyor?

Site istatistiklerini toplayarak yaptığı sırlamayla, bu alanda rakipsiz bir hizmet gerçekleştiren Alexa, özellikle reklam ticaretinin yönlendirilmesi ve sitelerin hit oranlarıyla ilgili verileri sunması nedeniyle önemli bir işleve sahiptir. Reklam ticaretlerinde sitelerin Alexa Rankleri, sitenin reklam kapasitesini belirleyen ana etkenlerden biridir. Web sitelerinin ikincil olsa da en önemli amaçlarından birinin reklam almak olduğu düşünülünce, Alexa çok önemli bir işleve sahiptir.

Aynı zamanda Alexa’ nın sunduğu istatistik bilgileri, sitelerin genel optimizasyon çalışmaları açısında detaylı bilgiler sunar. Ancak bu verilere detaylı şekilde ve ücretsiz ulaşabilmek, ancak dünya genelinde ilk 100 Bin site arasına girmenizle mümkün. İlk 100 bin site içerisinde değilseniz, tüm istatistik verilerinize, siteye kayıt olduktan sonra aylık veya yıllık belirli bir ücret ödeyerek ulaşabiliyorsunuz. Sıralama bilgisi ve sınırlı düzeyde istatistik verileri ise, tüm siteler için ücretsiz olarak sunuluyor.

Alexa Sıralaması Neden Önemli?

Sitenizin aldığı en güncel hit verilerine dayanarak oluşturulan bu sıralama, tüm optimizasyon çalışmalarınızı nasıl yönlendireceğinizi belirlemede çok önemli bir yardımcı faktör oluşturur. SEO çalışmalarınızın doğru veya yanlış gittiğine dair verileri en net anlayabileceğiniz sonuçlar, hit sonuçlarınızdır. Rakiplerinizle aranızda ki farkları sürekli takiple Alexa sayesinde kolayca anlayabilirsiniz. Bu sonuçlara göre SEO çalışmalarınızı hangi yöne doğru ilerletmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bu anlamda en iyi kılavuzlardan biri Alexa rank sistemidir.

Diğer önemli etkisi ise sitenizin reklam kapasitesinin herkes tarafından ulaşılabilir olmasıdır. Ülke sıralamasında ilk 500, ilk 10 Bin gibi sıralamalara giren sitelerle, ilk 200 Bin arasında yer alan sitelerin reklam kapasiteleri arasında büyük bir fark bulunur. Elbette bu durum reklamlarınızın sunacağı avantajlar ve kalite oranlarına göre, ücretinin de artmasına neden olur.

İlgili Mesajlar
Pazarlama E TicaretWebmaster

Sosyal Medya İşi Yapan Firmalar

Yeni Bir İş Modeli Olarak Sosyal Medya Süregelen çağ ile beraber ticaret şekilleri de…
Daha fazla oku...
SeoWebmaster

Semrush Nedir? Hangi Raporlar Alınabilir?

Pazarlama amaçlı veya tamamen kişisel bir blog olsun, herhangi bir konuda bir internet siteniz…
Daha fazla oku...
Webmaster

DDoS ve Botnet Saldırıları Nedir

İnternet dünyasında olan olmayan herkes Siber savaşlar, terimini duymuştur. Bu savaşlar çoğu…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir