Adının da kendisini yansıtması ile belli olduğu gibi hüznün çiçeğidir. Şekil ve taşıdığı renklerinin güzelliğinin yanında boynunu eğik duruşu ile ortasından sarkan uzun sarı kısmın ucundaki ufak top şekli bir gözyaşını simgeler. Geline benzetilmesinin en büyük nedeni bakıldığı andaki dıştan görselliğinin ve renk ahenginin şahaneliğidir.

Koyu morumsu gövdesi ile vazgeçilmezliği pembe renkteki çiçekleri ile de büyüleyici güzelliğini yansıtırken tepe kısmındaki göğe bakan yeşil uzun ince yaprakları ile sakinliğin yanında isyanı sembolize etmektedir.

Gelinlerin yaşamak istediği hayaller ile yaşadıklarının örtüşmemesi sonucunda yaşanan üzüntünün temsilcisidir. Bilindiği gibi gelinler yaşadıkları hayattan koparak başka bir hayata yelken açarken bıraktıkları ve bıraktıkları uğrana değecek hayallerin var olmasını isterler. Ağlayan gelin çiçeği ise bütün bu duyguların yaşattığı üzüntüyü anlatmaktadır. Yaşanan bu üzüntü sonucunda boynunu aşağıya doğru eğer ve tüm güzelliğine rağmen hayata küserek yeşil taç kısımları ile isyana bürünür. Adeta güneşi görmek istemeyerek yüzünü toprağa doğru eğmesi yaşanılan bir çıkmazın ve mutluluk adına yaşanacak ne varsa hepsini toprağa değiştirdiğinin göstergesini simseler.

Yaşanan birlikteliklerde birleşen duygular düşünceler ve hayatlar sonucu yolunda gitmeyen olaylara yol bulabilme gücünün yok olmasıdır, ağlayan gelin çiçeği. Eğer ki yaşadığınız birlikteliklerde böylesi üzücü bir hayat söz konusu ise ve çıkmazlarda iseniz, duygularınızın isyanı olarak ağlayan gelin çiçeğini seçmeniz en doğru karar olacaktır. Ağlayan gelin çiçeğini sunduğunuz kişiye çok derim mesajlar verebilir ve bu üzüntüden ziyade duyguların bir isyan boyutunda olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Gözyaşını temsil etmesi açısından da anlamı oldukça buruktur. Yaşanan çaresizlik sonucu kişinin gözyaşlarına kırılganlık ve isyanlarla boğulmasıdır. eğer ki yaşadığınız birliktelikte kavuşulamayan ve başka bir kişi ile hayalleriniz yaşamak zorunda olup da tercihinizi hüzünden yana bir ömür boyu yapmak zorunda olan bir sevdalınız var ise bütün bu duyguları en anlamlı ifade edecek olan ağlayan gelin çiçeğini takdim edebilirsiniz.

Ağlayan gelin çiçeği ile hüzün adına yaşadığınız tüm duyguları aslında karşınızdaki kişiye iletebilirsiniz. Eğer ki birlikteliğinizde bulunan kişi ile bir hayat kurmak düşüncesinde iseniz ve ilişkinizde kırgınlıklar boyun büktürüp isyan ettirecek konumda ise sunacağınız gelin çiçeği söylenmesi gereken bütün sözleri dile getirmeye yetecektir.

Ağlayan gelin çiçeği, aslında bayanın yaşadığı bir isyanı dile getirir. Bu nedenle erkeklere bu gülün verilmesi daha doğrudur. Kendisine yaşattığı hüznü, isyanı hayata küskünlüğü ve göğe bakan yüzünü toprağa devirmesi anlamlarının derinliği ile yaşattıkları vurgulanabilir. Şekil olarak ters lale de denilmektedir, ağlayan gelin çiçeğine, bu nedenle ters giden ilişkileri de sembolize etmektedir.

İsim olarak adlandırılma efsanesi ise, Hıristiyan âleminde var olan bir inanışa göre, İsanın çarmığa gerileceği anda bütün çiçekler boyun bükerken ağlayan gelin çiçeği eğmemiştir. Fakat İsanın anlam dolu bakışları çiçeği üzmüş ve toprağa yakın boynunu eğdirerek gözyaşına boğmuştur