Yeni Bir İş Modeli Olarak Sosyal Medya

 

Süregelen çağ ile beraber ticaret şekilleri de değişmeye ve çağa ayak uydurmaya başladı. Birçok firma da ticaret hayatlarına devam edebilmek adına işlerini internet ve sosyal medya üzerinden yürütmeye başladı. Bu yeni iş modeli, beraberinde “sosyal medya uzmanlığı” gibi yenikollarının da var olmasını sağladı.

 

Kimi firmalar işlerinin ve gelirlerinin tamamını sosyal medya üzerinden elde etmeyi tercih ederken, kimileri ise geleneksel ticaret anlayışlarını sosyal medya ile harmanlamış durumda. Bu firmaların işlerini sosyal medya üzerinden idame ettirmelerinin ya da bu kanallardan da destek almalarının farklı sebepleri bulunmaktadır.

 

Firmalar Neden Sosyal Medyayı Tercih Ediyor?

 

Dijital bir iş ortamı edinmek diğer yollardan çok daha ucuzdur ve bu nedenle firmalar tarafından sıkça tercih edilir. Ayrıca sosyal medya bu firmaları potansiyel kullanıcıları, müşterileri tarafından daha ulaşılabilir kılar. Sosyal medya üzerinden verilen reklamların maliyetleri diğer reklam kanallarına göre çok daha düşüktür. Reklam maliyetlerini düşük tutmak ve karlarını artırmak isteyen firmalar için sosyal medya reklamları önemli bir kulvardır. Ayrıca firmalar sosyal medya aracılığıyla ürünlerini ve hizmetlerini sunmak adına belirledikleri hedef kitleyi direkt olarak bulur ve bu kişilerin dikkatini çekerek işlerini daha hızlı ilerletirler.

Okumaya devam et

Pazarlama amaçlı veya tamamen kişisel bir blog olsun, herhangi bir konuda bir internet siteniz bulunuyorsa, SEO, SEM ve SERP gibi kelimelerin ve bunların ne anlamlara geldiği konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Arama motoru optimizasyonu SEO, en çok bilinen tanım olmakla beraber, SERP arama motoru sonuç sayfası anlamıyla yine epey geniş bir webmaster kitlesi tarafından bilinir. İnternet üzerinde her alanda ve her geçen gün açılan yeni web siteleri, aynı zamanda rekabetinde giderek daha fazla armasına yol açar. İşte bu noktada SEM yani “ Serach Engine Marketing “ yani arama motoru pazarlaması kavramı önem kazanmaya başlar. Site içinde uyguladığınız SEO stratejileri ve yöntemleri, bunların amacına ulaşıp ulaşmadığı veya ne derece ulaştığı, sizinle birlikte rakiplerinizin yaptığı SEO çalışmalarının çıtayı ne kadar yükselttiği gibi konular, hedeflediğiniz alanda sitenizin planlanabilir bir başarı yolculuğu izlemesini sağlayabilir. SEMrush, çeşitli analiz hizmetleri sunan SEO araçları arasında en başarılı SEO analiz aracı olarak hizmet veren online bir platform.

Pazarlama alanında ki tüm stratejilerinizi oluşturmanızı sağlayacak çok önemli analizler yapabilen Semrush, bu sayede tüm SEO yolculuğunuzu ve web sitenizin gidişatını kontrol altında tutmanızı sağlayacak denli önemli bir araç.  Sunduğu Domain analizi, Anahtar kelime analizi, site denetimleri, site sıralama takibi analizi,  rakip site analizleri, yeni reklam fırsatları bulabilme olanağı, backlink analizi, güncellemeler ile ilgili hazırlık, sosyal medya analizleri, semantik kelime fikirleri gibi çok geniş ölçekli bir SEO analiz ve raporlama hizmetleriyle, bu alandaki en güçlü araç olarak hizmet veriyor. Aylık ya da yıllık üyelik sistemiyle ücretli olarak hizmet sunan Semrush’ ı deneyebilmeniz için, 14 günlük bir ücretsiz deneme süresi de var. Semrush kullanarak elde edilebilecek analiz verileri, siteniz hangi alanda faaliyet gösteriyorsa göstersin, o alana göre SEO stratejisini belirleyebilmenizi sağlayan bütünlüklü bir analiz hizmeti sunuyor.

Semrush’ tan Hangi Raporlar Alınabilir?

Okumaya devam et

Alexa kısa bir tanımlamayla, dünya genelinde siteler hakkında istatistik verileri toplayarak bu verilerin yayınlanmasını hedefleyen bir istatistik veri merkezidir. Web sitlerine belirli periyodlarla gönderilen botlar ve diğer yazılım teknolojiler aracılığıyla toplanan veriler, aynı zamanda sitelerin aldıkları hit oranlarına göre hem dünya çapında ve hem de ülke bazında sıralanmasını sağlar. Bu sırlama sürekli olarak güncel verilere dayanarak değişir.

Alexa Ne İşe Yarıyor?

Site istatistiklerini toplayarak yaptığı sırlamayla, bu alanda rakipsiz bir hizmet gerçekleştiren Alexa, özellikle reklam ticaretinin yönlendirilmesi ve sitelerin hit oranlarıyla ilgili verileri sunması nedeniyle önemli bir işleve sahiptir. Reklam ticaretlerinde sitelerin Alexa Rankleri, sitenin reklam kapasitesini belirleyen ana etkenlerden biridir. Web sitelerinin ikincil olsa da en önemli amaçlarından birinin reklam almak olduğu düşünülünce, Alexa çok önemli bir işleve sahiptir.

Aynı zamanda Alexa’ nın sunduğu istatistik bilgileri, sitelerin genel optimizasyon çalışmaları açısında detaylı bilgiler sunar. Ancak bu verilere detaylı şekilde ve ücretsiz ulaşabilmek, ancak dünya genelinde ilk 100 Bin site arasına girmenizle mümkün. İlk 100 bin site içerisinde değilseniz, tüm istatistik verilerinize, siteye kayıt olduktan sonra aylık veya yıllık belirli bir ücret ödeyerek ulaşabiliyorsunuz. Sıralama bilgisi ve sınırlı düzeyde istatistik verileri ise, tüm siteler için ücretsiz olarak sunuluyor.

Alexa Sıralaması Neden Önemli?

Sitenizin aldığı en güncel hit verilerine dayanarak oluşturulan bu sıralama, tüm optimizasyon çalışmalarınızı nasıl yönlendireceğinizi belirlemede çok önemli bir yardımcı faktör oluşturur. SEO çalışmalarınızın doğru veya yanlış gittiğine dair verileri en net anlayabileceğiniz sonuçlar, hit sonuçlarınızdır. Rakiplerinizle aranızda ki farkları sürekli takiple Alexa sayesinde kolayca anlayabilirsiniz. Bu sonuçlara göre SEO çalışmalarınızı hangi yöne doğru ilerletmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bu anlamda en iyi kılavuzlardan biri Alexa rank sistemidir.

Diğer önemli etkisi ise sitenizin reklam kapasitesinin herkes tarafından ulaşılabilir olmasıdır. Ülke sıralamasında ilk 500, ilk 10 Bin gibi sıralamalara giren sitelerle, ilk 200 Bin arasında yer alan sitelerin reklam kapasiteleri arasında büyük bir fark bulunur. Elbette bu durum reklamlarınızın sunacağı avantajlar ve kalite oranlarına göre, ücretinin de artmasına neden olur.

İnternet dünyasında olan olmayan herkes Siber savaşlar, terimini duymuştur. Bu savaşlar çoğu zaman Ana haber bültenlerinin dahi içinde yer bulan önemli teknoloji olaylarıdır. Maalesef ki herkes interneti iyi amaçlı olarak kullanmaz. Kötü amaçlı, saldırı için kullanan kişilerin en güçlü silahları ” DoS, DDoS ve Botnet ” saldırılarıdır. Bizde bu yazımızda bu konulara değinmek istiyoruz.

DOS ve DDOS Nedir?

Okumaya devam et

Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır Webmaster konuları hakkında yazı yazmıyordum ancak bugün bir konu hakkın da Google aramaların da eksik sonuçlar olduğunu görünce sizleri bilgilendirmek adına konuyu ele almak istedim. Bildiğiniz gibi öyle uzun uzun şaşalı yazılar yazmayı seven biri değilim. bu nedenle sizleri fazla yormadan konuya hemen değinmek istiyorum .

Mülkünüzde Ciddi Düzeyde Sağlık Sorunları Bulundu

Okumaya devam et