Teknoloji, gün geçtikçe ilerliyor ve neredeyse insan hayatı için vazgeçilmez bir etken olmaya başlıyor. İnsanların kullandığı aletlerin neredeyse hepsinde teknolojiye dair iz bulmak mümkün. Tabi bu elektronik aletlerin kullanım alanlarına göre teknoloji ile etkileşimlerinin seviyesi değişiyor. Piyasada en çok satın alınan ürün olan telefonlar ile insanların kollarına taktıkları dijital saatler arasındaki teknolojik fark gözle görülebilecek kadar fazla.

 

Kişiler, hayatlarında daha kolay yollar ile daha hızlı ve daha kaliteli işler yapabilmek için yardıma ihtiyaç duyuyor. Bu da teknolojinin sabit kalmaktan ziyade ilerlemesi için bir sebep oluyor. Teknoloji ilerledikçe ise kullanılan aletlerin, ürünlerin; elektronik eşyalar ile, teknoloji ile haşır neşir olması oldukça doğal karşılanıyor. Bu yüksek teknoloji ile çalışan aletler sadece telefon olarak kalmakla yetinmiyor, aynı zamanda;

 

Tarım/İş Makineleri

 

Tarım alanları hektar arazileri bulduklarından dolayı, o kadar geniş alanı hızlı ve kolay bir şekilde işlevli hâle getirebilmesi için tarım makineleri için oldukça yüksek teknoloji kullanan aletler kullanılmaktadır.

 

Kuantum Bilgisayarlar

 

Kuantum bilgisayarlar günümüzde fizik ve uzay çalışmaları için vazgeçilmez bir konumda bulunmaktadır. Keşfi yakın zamanlarda gerçekleştiği için fazla teknolojik olmadığı düşünülse de neredeyse dünyanın en teknolojik ürünleri arasında ilk üçe girebileceği kesindir.

Okumaya devam et

Telefon Alışkanlığı

 

Telefonlar günlük olarak elimizden düşürmediğimiz bir alışkanlığımızdır. Fakat bu alışkanlık bizim cebimize ve sağlığımıza olumsuz etkileri vardır. Sağlığımıza olan olumsuz etkisinin yanında, bizi maddi açıdan sıkıntıya düşürecek bir duruma sürükleyebilir.

 

En son telefona sahip olmamız bize maddi ve manevi açıdan bir fayda sağlamayacaksa onun elimizde olması bize bir şey kazandırmayacaktır ve cebimizden de fazla paramız gitmemiz ekonomik açıdan da tehlikeli olmayacaktır.

 

Gelişen Teknoloji ve Telefon Satışları

 

Günümüzde telefon alışkanlığımız yüzünden çevremizde pahalı telefonlara sahip kişiler oldukça fazla sayıdadır. Teknolojinin günden güne dinamik bir yapıda gelişmesi sebebiyle fonksiyonlu ve özellikli telefonlar üretilmektedir. Bu tip olanların fiyatı takdir edersiniz ki bir önceki modelin fiyatından fazladır.

 

Toplumumuzda bir kişinin elinde kendi kullandığımız modelin bir üstünü kullanan birisini gördüğümüz de hemen bizlerde o marka ve modelden satın almak isteriz. Maddi durumumuz buna elverişli olsa da olmasa da mutlaka kredi çeker, sağdan soldan ya da ailemizden borç para ister hemen onu satın alırız. Fakat telefon satıcıları bunu kendilerine bir fırsat olarak görüp daha çok ilgi çekici şekillerde satış yaparlar.

Okumaya devam et

cep telefonları-2

İlk olarak cep telefonu 6 Mart 1983 yılında Motorola tarafından bulundu. Bunun üzerine ilk cep telefonunun üzerinde toplamda 21 adet tuş bulunmaktaydı. Durumu göz önünde bulundurarak insanların içinde bulunduğu ekonomik krizde çeşitliliğin de bulunması gerekliydi ki bu açıdan da Nokia’dan hamle geldi.

 

Nokia

 

Nokia Motorola’dan 2 yıl sonra kendi cep telefonunu yaptı. Bu telefonu ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri Başbakanı görüşme yaptı. Sonrasında ise Türkiye topraklarına 1992 yılında gelen Motorola ve Nokia türk telefon piyasasına girdi.

​​​​​​

Samsung Doğuyor

 

Tabi ki de bu süreç içerisinde her zaman da olduğu ve bildiğimiz gibi gece gündüz çalışan ve nasıl ki kendilerini dünyanın en zeki insanları olarak gören Japonlar dan da bu teknolojinin en iyisini biz yapacağız diyerek ele aldığı bilim adamları ve elektronik uzmanları ile piyasaya samsung telefon ortaya çıkardı. Diğer telefonlara göre daha hafif olan samsung büyük rekabetler içerisinde en büyük olmayı başardı. Sonrasında ise daha iyisini ve özelliklerini geliştirmeye başlamak amacı ile yine bir Japon ve Çin ortak kuruluşu olan Sonny Ericsson olarak piyasada ilk bluetooth özellikli cep telefonunu ortaya çıkardı.

Okumaya devam et

Kripto paraların yükselişi ve çok ciddi bir yatırım aracı haline dönüşmesiyle birlikte adını sıklıkla duyduğumuz Blockchain tam Türkçe karşılığı olarak Blok zinciri anlamına geliyor. Kripto paraların ardında yatan yazılım teknolojisi olan Blockchain, aslında yazılımsal olarak çok daha büyük bir teknoloji ve giderek tüm yaşamlarımızı doğrudan etkileyebilecek bir potansiyele sahip. Klasik ve basit bir anlatımla Blok zinciri, yüksek güvenliğe sahip ve tek merkezden yönetilmesi olanaksız, dağıtılmış bir veri tabanına, isteyen herkesin veri işlemesini sağlayan bir veri tabanı. Bu veri tabanına işlenen tüm veriler herkes tarafından görülebildiği için, benzersiz bir şeffaflık oluşturur. Genel çalışma mantığıyla Blockchain bu şekilde açıklanabilirse de, işlerliğini kripto paralarla birlikte kanıtlayan bu sistem, yakın bir gelecekte hem birçok sektörü ve hem de tüm internet alt yapısını tümden değiştirecek şekilde etkileyecek gibi görünüyor.

Blok Zinciri Nasıl Çalışıyor?

Aslında anlatımı yaptığımız bu veri tabanı, yeni bir şey sayılmaz. Daha önceden de kullanılan bir sistemin, daha güvenilir ve farklı bir şekilde kullanılması sağlanmıştır. Basit Bir Örneklemeyle Blockchain’ i anlatmak, sistemin işleyişiyle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlayabilir. Örneğin Youtube, Wikipeda gibi siteler, herkesin belirli kurallar dahilinde veri işleyebildiği veri tabanlarıdır. Ancak bu veri tabanlarında işleyişe herkes veri yükleyebilse de, belirli bir sunucuda barınırlar ve bu siteleri yönetmekle görevli kişiler tarafından, her veriye ulaşılabilir ve istenen her türlü değişiklik yapılabilir. Dahası bu veri tabanlarının güvenliği, yine sitelerin yetkilileri ve sahipleri tarafından sağlanabildiği ölçüdedir.

Blockchain ise ağa dahil olan blok adı verilen ve birbirlerine güvenli bir şifreleme protokolüyle bağlı olan düğümler, tamamen aynı sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Tamamı işlenen herhangi bir veriyi, tamamen bağımsız bir şekilde günceller ve bu işlenen veriye herhangi bir merkezden doğrudan ulaşılıp değiştirme yapılamayacağı için resmi bir kayıt haline dönüşür. Bu sayede her blok kendi güncellenmiş versiyonuyla, işlenmiş verinin dağıtılmış veri tabanlarında saklanmasını sağlar. Bu sayede dijital dünya üzerinde, tüm işlemler için gerekli olan bir güvenilir merkeze olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bu benzersiz sistem, tek bir merkezden kontrol edilemediği gibi, tek bir merkezden kırılması ve herhangi bir değişikliği yapılması da mümkün değildir. Böyle bir kırılma için, tüm blokların kırılması gerekir ki, bu durumda da zaten veri güncellemesi yapmakla eş anlam kazanan bir durum yaşanmış olur.

Bitcoin ile birlikte yaşamlarımızı dahil olan BlockchainNedir? Sorusu, sürekli sorulan bir soru olmaya devam ederken, kripto paraların güçlü değer yapıları nedeniyle 30 yıllık bir süreç içerisinde, kötü niyetli kişiler tarafından da kırılmaya da çalışılıyor. Çeşitli şekillerde sorunlar yaşayan Bitcoin ise, genel olarak bu sorunları hacklenme çalışmaları veya çeşitli insan hataları nedeniyle yaşadı. Blockchain ise görevini hakkıyla yerine getirmeye devam ediyor. Dahası sürekli olarak geliştirilmeye devam edilen bir yazılım ve her gelişmeyle birlikte daha da büyük bir güvenlik ve şeffaflık oluşturmayı başarabiliyor.

Okumaya devam et

Araba kullanmak herkesin hayali ve özellikle de erkeklerin en büyük arzularıdır. Her ne kadar erkekler eski dönemlerde araba kullanmayı daha çok isteseler de günümüzde sağlanan eğitim akışı sayesinde bayanlarda araba kullanmaya eğilim göstermektedir. Araba ya da motor kullanan çok fazla kişi olmasına rağmen otobüs kullanan kişiler diğerlerine nazaran daha azdır. Bu yüzden de insanın doğasında olduğu üzere yapılmadığı şeyleri başka platformlarda denemek hep ilgi çekmiştir. Biz de bunu bildiğimizden dolayı sitemize otobüs oyunları ekleyerek günlük hayatımızda yapamadığınız bu aktiviteyi internet üzerinden hem de ücretsiz bir şekilde yapmamıza fırsat sunuyoruz. Hem eğlenceli, hem de dikkat gerektiren oyunlardan olan otobüs kullanma oyunları beceri gerektiren seçenekleri arasında yerini korumaktadır.

Heyecanlı Mobil Otobüs Oyunları

Tek bir şoför olarak büyük bir aracı idare etmek bir motoru ya da bir otomobili idare etmekten hayli zordur. Dar yollarda ve trafiğin sıkışık olduğu alanlarda bir otomobil kullanmaya nazaran daha fazla dikkatli olmanız gerekmektedir. Sitemizde girebileceğiniz oyunlar arasında Dünya Otobüs Parkı 3D en çok eğleneceğiniz bir oyundur. Şehrin içerisinde ilerlerken bir yandan da üç boyutlu ekran karşınıza gelecek. Kocaman bir otobüsü idare ederken diğer araçlara da çarpmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yüzden mobil otobüs oyunları içerisinde en çok dikkat çeken oyun olduğunu söyleyebiliriz.

En Güncel Oyunlar

Bu zamana kadar hep otomobillerin ya da motorların yarış yaptığını duymuşsunuzdur; ancak sitemize gelerek bir ilke imza atacak ve Çekişmeli Turlar oyununu oynayarak otobüs yarışına da giriş yapabileceksiniz. Hem trafikte ilerlerken şerit dışına çıkmamaya çalışacak, hem de diğer otobüsleri geçmeye çalışmamız gerekmektedir. 3 boyutlu otobüs oyunları tercihlerinizde ilk sırada olan sitemiz size günün her saatinde hizmet vermektedir. Ayrıca sitemize ücretsiz bir şekilde üye olarak son eklenen oyunlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve en güncel oyunları ilk önce siz oynamaya başlayabilirsiniz. Tabii bunun için bir üyelik açmanız gerekmektedir Facebook üzerinden ya da sahip olduğunuz bir mail adresinizle sitemize üyelik açabilirsiniz.

Akıllı cep telefonu pazarına son yıllarda damga vuran Çinli telefon üreticisi Xiaomi 2019 için büyük heyecanla beklenen yeni amiral gemisi Xiaomi Mi 9 çıkış tarihi konusunda yeni açıklamalarda bulundu.

Son dönemlerde piyasaya sunduğu cihazları ile tüm dünyada kullanıcıların beğenisini toplayarak, büyük rakiplerinin önüne geçmeyi başaran Xiaomi, Türkiye’ deki akıllı cihaz pazarında da önemli bir paya sahiptir. Her yıl amiral gemisi ile kullanıcılara daha ekonomik ve daha kaliteli bir cihaz kullanma fırsatı sunan Çinli telefon üreticisi Xiaomi, uzun süredir çalışmakta olduğu Mi 9 modeli ile ilgili olarak internet üzerinde sürekli olarak sızıntılar gündeme geliyordu. Özellikle de önceki modellerinde yakalamış olduğu başarıyla yeni amiral gemisi için beklentileri çok ileriye taşımıştı. Bu durumda internet dünyasında sabırsızlığa neden oluyordu ki, adına çok fazla sızıntı olan cihazlardan birisi konumuna gelmişi. Ancak Çinli şirket tarafından gerçekleştirilen yeni açıklama ile sabırsızlananların içine su serpti. Çünkü şirketin resmi web sitesi Weibo üzerinden gerçekleştirdiği yeni açıklamaya göre Xiaomi Mi 9 çıkış tarihi 20 şubat olarak belirlendi.

Xiaomi Mi9 Özellikleri Nasıl Olacak?

Akıllı cihaz teknoloji pazarında oldukça yoğun şekilde tercih edilmeye başlanan tasarım çizgilerini benimsemiş olan Xiaomi şirketi tarafından yeni amiral gemisi Xiaomi Mi 9 modelinde, Snapdragon 855 işlemci kullandığı belirtiliyor. Aynı zamanda da kullanıcıların ihtiyaçlarına göre farklı RAM ve depolama seçenekleri de sunulacak. Buna göre Mi 9 modelinde kullanıcılara RAM için 6 GB, 8 GB ve 10 GB seçenekleri sunulacak. Depolama kapasitesinde ise cihaz piyasaya 128 GB ve 256 GB olarak sunulacak. Güçlü iç mimar teknolojisinin yanı sıra cihazda yer verileceği belirtilen 6.4 inç boyutlarındaki Amoled ekran teknolojisiyle görüntüler ve videolar çok daha canlı ve çok daha kaliteli bir hale geliyor. Aynı zamanda da üzerinde yer alacak 24 MP çözünürlükteki ön kamerası ile selfieleri daha önce hiç olmadığı kadar net ve kaliteli bir hale getiriyor.

3 Adet Arka Kamera

Ön kamerasındaki yüksek kapasitesinin dışında Xiaomi Mi 9 modelinin en dikkat çeken özelliklerinden birisi de arkasında bulunan 3 adet kamerasıdır. Mi 9 modelinde ana kamera için 48 MP çözünürlük gibi devasa bir kalite sunulurken, ikincil kamera 18 MP çözünürlükte ve 8 MP çözünürlük kaliteli derinlik sensörü bulunacak. Bu şekilde her türlü koşulda, ortamda hem fotoğraf çekimler,i hem de video çekimleri en az gerçeği kadar kaliteli olacak. Bu özelliği ile de cihaz mutlaka  akıllı cep telefonu pazarında devrimsel bir yenilik oluşturulacağı öngörülüyor. Aynı zamanda da teknik donanımında yer verilecek 3500 mAh bataryası ile de çok daha güçlü bir cihaz kullanımının gerçekleştirilmesini sağlayacağı öngörülüyor. Cihazın 20 şubatta yapılacak tanıtımından sonra 436 dolar gibi bir etiket ile satışa sunulacağı tahmin ediliyor.

En azından 5 ile 10 yıldır çıktı çıkacak şeklinde beklenen katlanabilen telefon, sonunda görücüye çıktı. Dünyanın tüm teknoloji devleri arasında ilk modelini çıkartma konusunda sürdürülen yarış, hiç beklenmedik bir noktadan ilk modelini gün yüzüne çıkarttı. Ekranı katlanabilir akıllı telefon teknolojisinin ilk örneği, merkezi California, ABD’ de bulunan ancak çıkış noktası yine Çin olan Royole isimli bir şirketi tarafından katlanabilir özellikli ilk akıllı telefon modelinin tanıtımı gerçekleştirildi. Kısa bir süre önce Pekin’de düzenlenen tanıtım ile tüketicilerin beğenisine sunulan katlanabilir ekranlı akıllı cep telefonunun sektörde tartışmasız çığı açan bir yenilik oluşturdu.

Daha önce teknoloji dünyasında ön planda bulunan şirketlerden birisi olmayan Royole, tanıtımını gerçekleştirdiği FlexiPai katlanabilir ekranlı akıllı telefon modeli ile tüm dünyada adını duyurmayı başardı. Çin’ in başkenti Pekin’de düzenlenen lansman ile tanıtımı gerçekleştirilen cihaz oldukça büyük bir ilgi gördü.

FlexiPai Katlanabilir Ekranlı Akıllı Telefon Özellikleri

Katlanabilir özelliği ile dikkat çeken FlexiPai akıllı cep telefonunun lansmanı oldukça büyük bir ilgi gördü. Dolayısı ile de tüm dünyada teknoloji tutkunları arasında özellikleri de fazlasıyla merak ediliyor. Bu kapsamda da FlexiPai katlanabilir ekranlı akıllı telefon modelinin en dikkat çekici özelliği olan katlanabilir olmasının dışında 7.8 inçlik devasa bir ekranı bulunuyor. Yani cihazın ekranı tamamen açık pozisyonda olduğunda ekran boyutu 7.8 inç ölçülerinde oluyor. Ancak cihazın kapalı yani katlanır durumda iken ekranının 3 parçaya bölündüğü belirtiliyor. Yani ön, arka ve katlanan kısım olarak üç farklı ekranı oluyor. Böylelikle de bu 3 ekranının her birinden aynı anda farklı görüntüler verebiliyor.

Bu teknik özelliklerine rağmen Flexipai katlanır telefon tanıtımında bazı dikkat çeken önemli noktalar oldu. Öncelikli olarak ürünün çoklu moddan, tek ekran moduna geçişi esnasında ekranda bazı titremelerin meydana geldiği tespit edildi. Bununla birlikte internette gezinen bazı videolara ilişkin olarak uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde cihazda kullanılan Android işletim sisteminin biraz daha üzerinde çalışılması gerektiği belirtiliyor.

Bununla birlikte son dönemlerin popüler cihazları  iPhone XS Max modeli ve Samsung Galaxy Note 9 modeline göre hemen hemen 50% oranında daha yüksek bir ağırlığa sahip olduğu da belirtiliyor. Bu özellikleriyle birlikte firma tarafından yapılan açıklamaya göre cihazın 200 bin açma-kapama işlemine kadar test edildiği ve bu süreçte hiçbir sorun oluşturmadığı belirtiliyor.

FlexiPai Ne Zaman Çıkacak?

Uzun süredir teknoloji dünyasında merakla beklenen katlanabilir ekran özelliği Samsung ya da Huawei’ den gelmesi bekleniyordu. Özellikle de bu teknolojiye ilişkin yakaladıkları gelişime ilişkin verilerin geçtiğimiz yılın son aylarındaki fuarlarda görmüştük. Ancak gelişim sürpriz bir noktadan geldi. Lansmanı kısa bir süre önce Pekin’de gerçekleştirilen Flexipai akıllı cep telefonu için ön siparişler başladı. Ancak cihazların kullanıcılara teslimatının 2019 aralık ayını bulabileceği tahmin ediliyor.

Dijital dünyanın en fazla tercih edilen haberleşme araçlarından/yazılımlarından birisi haline gelen WhatsApp kullanıcılarına sunduğu yeni özellikler ile daha fonksiyonel bir kullanım sağlıyor. İletişimin en pratik ve en eğlenceli formu olarak gösterilen WhatsApp uygulaması, kişisel haberleşmenin yanı sıra kurumsal alanda bile iletişimin merkezinde kendisine yer buluyor. Bu durumda günümüz mobil teknoloji dünyasından en fazla kullanılan mobil uygulama olmasına neden oluyor. Günümüzün en fazla kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ ın yaptığı güncellemeler, önemli avantajlar sağlıyor. Özellikle de şimdi de kullanıcılara sunduğu gönderilen mesajı silmek mümkün oluyor. Yani artık WhatsApp üzerinden gönderilen mesajları, karşı taraf görmeden önce silebilirsiniz. Bu şekilde atılan mesajdan pişman olma durumlarının tamamı ile sona erdiriliyor. Ancak size gönderilmiş ve bu özellikle silinmiş olan bir mesaj ise önemli bir merak uyandırabiliyor. İşte noktada ortaya çıkan yeni bir duruma göre WhatsApp’ ın bu yeni özelliğinde önemli bir açığı bulunuyor. Kullanıcılar WhatsApp silinen mesajı okuma yöntemi keşfedildi.

Aslında günümüzde çok popüler hale gelen Whatsapp silinen mesajı okuma yöntemi gibi bir gelişmenin söz konusu olmasının temel nedeni  Android işletim sistemindeki açıktan kaynaklanıyor. Android üzerindeki bu açığı tespit eden ise Android Jefe takma isimli İspanyol blog yazarıdır. Jefe, Android cihazlara gelen tüm mesajların bildirim geçmişi kısmında kayıt altına alındığını keşfetti. Özellikle de mesajın silinmiş olması bile buradaki verilerde herhangi bir etki oluşturmuyor. Bu yüzden de bu kısımda yer alan verilerek bakarak, WhatsApp silinen mesajı okumak mümkün oluyor.

Silinen WhatsApp Mesajları Nasıl Okunur?

Android cihazların bildirim geçmişine ulaşabilmek ve buradan silinen Whatsapp mesajını okumak için kullanıcıların, Google Play Store uygulamasına giriş yaparak, buradaki ‘Notification History’ isimli yeni uygulamayı indirmeleri gerekliliği bulunuyor. Bu şekilde indirilen uygulama hemen bildirim geçmişi için tarama gerçekleştiriyor. Eğer silinmiş olan bir kayıt tespit eder ise uygulama tarafından bu mesaj kullanıcılara gösteriliyor. Bu şekilde Whatsapp üzerinde size gönderilmiş olan tüm mesajları görüntüleyebilmek mümkün oluyor.

Bazı Android kullanıcıları tarafından WhatsApp silinen mesajı okumak için kullanılabilecek ikinci bir alternatif yöntem olduğu belirtiliyor. Buna göre kullanıcıların, karşı taraftan gelen Whatsapp mesajının silinmesinin ardından Whatsapp uygulamasının (yedekleme yapılmış olması gerekiyor) cihazdan tamamen kaldırılması gerekiyor. Daha sonra ise Google Play Store uygulöaması üzerinden Whatsapp uygulamasının tekrar cihaza indirilmesi gerekiyor. Bu indirme işleminin ardından yedeklenmiş olan veriler yeniden hesaba aktarılır. Bu şekilde karşı tarafın göndermiş olduğu mesaj, konuşma geçmişinden silinmesi durumunda dahi akıllı cihaz depolaması altında kayıt altına alınır. Bu şekilde de silinmiş olan mesajı etkin bir şekilde görebilme imkanına sahip olunabiliyor. Her iki yöntemde kullanıcılar tarafından güvenli olarak incelenebilir.

Tüm gizemiyle her zaman büyüleyici olmuş ve insanoğlunun merakını cezp etmiş olan uzaya ilişkin araştırmaları kapsamında NASA tarafından sürekli farklı araçlar, uzayın karanlıklarındaki gizemi ortadan kaldırmak üzere gönderiliyor. Bunlardan birisi de tam 15 yıldır Mars yüzeyinde keşif faaliyeti gerçekleştiren ‘gezgin’ uzay aracıydı. Mars’a dair günümüzde elde edilen verilerin önemli bir kısmının kaynağı olan gezgin Nasa uzay aracı Opportunity’den kötü haber geldi. Resmi olarak yapılan açıklamaya göre 15 yıldır Mars’tan bilgi almamızı sağlayan gezgin uzay aracıyla bir süredir kesilmiş olunan iletişim için tüm yolların denenmesine rağmen bir türlü iletişim sağlanamadığı belirtiliyor.

 

Kum Fırtınasından Sonra İletişim Kesildi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklama ile Mars’ta keşif çalışmaları yürüten gezgin uzay aracının 2018’ in Haziran ayında meydana gelen kum fırtınasından sonra dünya ile tüm iletişim kesildi. Daha sonrasındaki süreçte pek çok farklı iletişim yöntemleri denenmiş olmasına rağmen Nasa uzay aracı Opportunity ile tekrar bağlantı kurulamadı. Mümkün olan tüm iletişim kanallarının denenmesine rağmen, herhangi bir iletişim imkanı sağlanamadığından uzay aracının görevinin aktif olarak sonlandırıldığı yapılan açıklamada belirtiliyor. Böylelikle gezgin Mars keşif aracının tüm misyonunu doldurduğu resmi olarak kabul edildi.

Açıklamanın devamında California, ABD’ de bulunan Jet İtki Laboratuvarı mühendisleri tarafından son olarak 10 Haziran 2018 tarihinde dünya ile bağlantı kurmuş olan Nasa uzay aracı Opportunity isimli uzay aracının yeniden harekete geçirilebilmesi amacı ile gerçekleştirilen tüm denemelerin sonuçsuz kaldığı belirtiliyor. Bu neden ile de Mars’taki güneş enerjisiyle çalışan keşif uzay aracının yaşanan kum fırtınasına bağlı olarak güneş alacak panellerinin kum altında kaldığı tahmin edildiği belirtiliyor.

İkiz Araç 2009’da Misyonunu Tamamlamıştı

NASA’nın ‘Mars Exploration Rover-B’ ve ‘Mer-B’ şeklinde resmi olarak isimlendirilen Oppurtunity uzay aracı, Mars keşif programı dahilinde 7 temmuz 2003 tarihinde uzaya fırlatılmıştı. Uzun yolculuğunun ardından 25 ocak 2004 tarihinde Mars’ın ‘Meridiani Planum’ isimli platosuna başarıyla iniş gerçekleştirmişti. Aynı dönemde NASA tarafından Mars’a gönderilen ‘Mer-A’ isimli uzay keşif aracı Spirit ise kızıl gezegenin diğer ucuna inmişti. Ancak onun serüveni 2009’a kadar sürmüştü. 2009 yılında yüzeyde bir noktaya sıkıştıktan tam bir yıl sonra dünya ile irtibatı tamamen kesilmişti. Oppurtunity ise 2018’ in haziran ayında en son gönderdiği sinyale kadar tam 14 yıl 4 ay 16 gün boyunca Mars yüzeyinde keşif gerçekleştirmişti.

Aslında araç oldukça önemli bir başarı öyküsü oluşturmuştu. Çünkü ilk projede Nasa uzay aracı için 90 Mars günü kadar 1 kilometrelik bir mesafe öngörüyordu. Ancak keşif aracı bu sürenin 60 katı üzerine çıktığı gibi toplamda da 45 kilometrelik bir mesafe kat etmeyi başardı. Bu yönüyle de Mars çalışmaları ve araştırmaları açısından çok önemli veriler vermiştir.

Son birkaç gündür Dünyanın en büyük Sosyal Medya Platformlarından biri olan Instagram’ da ortaya çıkan, kaybolan takipçiler sorunu ile gündemi meşgul ediyor. Dünyanın en çok aktif kulanıcıya sahip Sosyal medya aracı olan Instagram, nedensiz ve aniden kaybolan takipçi sorununa kayıtsız değil. Önceki günden itibaren yaşanmaya başlanan bu sorunla ilgili olarak, resmi bir açıklamanın yapılması bekleniyordu. Dün resmi Twitter hesabı aracılığıyla bu açıklama yapıldı. Ancak olayın daha da gizemli ve merak edilen bir konu haline dönüşmesine neden oldu.

Önceki sabah saatlerinden itibaren, Instagram’ da milyonlar düzeyinde takipçisi olan Selena Gomez, Zach Clayton, Ariana Grande gibi isimlerin, takipçi sayılarında çok büyük düşüler yaşanmaya başladığı tespit edildi. Ardından bu durumu, birçok fenomen Instagram hesabında yaşandığı fark edildi. Bunun üzerine hemen tüm hesaplar da takipçi sayılarında ciddi düşüler yaşandığı ortaya çıktı.

Kaybolan takipçiler Nereye Gidiyor?

Yapılan resmi açıklama, takipçilerin nereye gittiği ile ilgili bir veri paylaşmıyor ve bu durum sürekli takipçi kaybeden Instagram hesap sahipleri tarafından merak ve endişeyle takip ediliyor. En önemli Instagram fenomenlerinden biri olan Youtuber James Charles, yaptığı paylaşımda bir anda yarım milyondan fazla takipçisinin yok olduğunu duyurdu.

Yakın bir geçmişte Instagram ile ilgili bir habere yer veren Fast Company, Instagram’ ın ilerleyen günlerde sahte takipçileri saptayarak temizlik yapacağı ile ilgili bir iddia paylaşmıştı. Ancak resmi açıklamanın çok sınırlı olması, henüz bu iddiayı destekleyen bir kanıt ortaya koymuyor. Ancak Instagram tarafından birkaç ay önce yayınlanan bir duyuruda, yeni bir algoritma ile yakın gelecekte sahte takipçi ve beğenilerin daha net belirleneceğinin altı çizilmişti.

Daha Fazla Kayıp Endişesi

Sorunun bir anda ortaya çıkması ve hakkında resmi olarak doyurucu bir açıklama yapılmaması, kaynağı hakkında büyük bir belirsizliğin oluşmasına neden oluyor. Böylesi yüksek bir aktif kullanıcıya sahip olan Instagram’ da, takipçi kaybolması sorunu büyük bir endişeye de neden oldu. Takipçi toplamak için uzun uğraşlar veren kişilerin yaşadığı kayıpların geri gelip gelmeyeceği ve daha da artma olasılığı nedeniyle, Instagram hesap sahipleri doyurucu bir açıklamayı dört gözle bekliyor.