Spor Ve Sağlık Arasındaki Kombinasyon

Sağlıklı yaşam, geçmişten günümüze insanların ilgi duyduğu en temel konulardandır. Yaşam kalitesini artırmanın önceliklerinden biri daha sağlıklı olma yolunda çaba göstermektir. Sağlıklı yaşamın kilit noktaları iyi beslenme alışkanlığı ve hareket etmektir. Hareket etmek akla gelen en basit anlamıyla algılanmamalıdır. Günlük yaşantının akışında hareket halinde olmakla düzenli yapılan egzersizlerin sağlık üzerindeki etkisi karıştırılmamalıdır. Üstelik insanları hareketsiz bırakan yaşam biçimleri de yadsınamayacak kadar çoktur. Fiziksel hareketsizliğin sebebiyet verdiği pek çok hastalık mevcuttur ve düzenli yapılan egzersizlerle bunun önüne geçilebilmektedir. Günlük iş yoğunluğunun stresinden uzaklaşmak için kişinin kendisine ayıracağı zamanı en kaliteli şekilde değerlendirmesi önemlidir. Bu serbest zamanı spor yapmaya ayırarak aktif değerlendirmek yaşam sürecine ciddi katkılar sağlayacaktır.

 

Spor Yapma Alışkanlığı

 

Sağlığı korumak ve hareketsiz yaşamın sağlığa olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için spor yapmak yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Spor yapma alışkanlığı edinmek için ilk adım bedeninizi tanımak ve size en uygun spor dalını belirlemektir. Diğer bir önemli nokta ise spor yapmayı uzun ara vermeden düzenli hale getirmektir. Seçtiğiniz sporu rutininize ekleyip bu süreçte sağlığınıza katkılarını gözlemledikçe severek yaptığınız bir alışkanlığa dönüştüğünü göreceksiniz. İyi beslenme alışkanlığının yanında düzenli yapılan sporun, kişinin beden sağlığının yanında fiziksel görünümündeki etkileri ve kendini iyi hissetmesiyle ruhsal sağlığında da olumlu etkileri olacaktır.

Sporun Fiziksel ve Psikolojik Sağlığa Etkileri

 

Spor ve sağlık arasındaki kombinasyon birçok olumlu etkiyle görülebilmektedir. Düzenli yapılan spor kassal dayanıklılığı artırır, kalp-damar sisteminin işlevi üzerine olumlu etkiler sağlar ve kalbin çalışma sistemini düzenler. Ayrıca beyin aktivitesini artırmasıyla unutkanlığı büyük ölçüde azaltır. Sporun psikoloji üzerinde de yararlı etkileri vardır. Spor yaparken salgılanan bazı hormonlar kişinin kendini daha enerjik ve mutlu hissetmesini sağlar. Bunun yanında bedenine değer verdiğinin farkına varması ve bedenini sevmesiyle kendine olan güveni artar. Nitekim, her bireyin sahip olmak isteyeceği sağlıklı yaşamın elde edilebilmesi bedenin gereksinimlerini karşılamakla mümkündür. Dolayısıyla dengeli beslenme ve fiziksel aktivite yaşam biçiminizin temelini oluşturmalıdır. Spor ve sağlık ikilisinin birbirinden ayrı düşünülmemesi bilincini kazanmak kaliteli bir yaşamın sırrıdır.

1 yorum

  1. Hızlı kilo alıyorum ve hızlı bir şekilde de kilo veriyorum bunu br türlü dengeleyemedim. ne kadar yememe içmeme dikkat etsemde bu böyle devam ediyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir