Search Engine Optimization, kısa adıyla Seo; web sitelerinin arama motorlarında bulunabilirliğini artırmak ve sıralamada yükseltmek demektir. İçerikler belirli kurallar çerçevesinde oluşturulduğu zaman; web sitesi hedeflediği kullanıcılara ulaşacaktır. İnternet sayesinde ekonomik anlamda güç kazanmak ve para kazanmayı kolaylaştırmak mümkündür. Bunun için web sitelerinde bulunan içeriklerin, Seo kuralları dikkate alınarak oluşturulması gerekir.

 

Seo’nun en belirgin kurallarından biri anahtar kelimelerdir. İçeriğin internet kullanıcılarına ulaşabilmesi için, metinle alakalı uygun anahtar kelimeler oluşturulmalıdır. Oluşturulmazsa; hedeflenen kitle ve mevcut içerik buluşamaz. Böylece site Google sıralamasında çok gerilere düşer. Aynı zamanda web sitesi amacına ulaşamaz. Bir diğer Seo kuralı ise; başlıklardır. Hazırlanan içerikte başlıklar bold şekilde belirtilmelidir. Ana ve ara başlıklar yer almalıdır ki, Google içeriğin ne kadar zengin ve çeşitli olduğunu bilsin.

 

Ürün veya hizmet satan bir e-ticaret sitesi, Seo kurallarına uyduğu takdirde bunun maddi getirisi olacaktır. Seo uyumlu e-ticaret sitelerinden para kazanmak mümkündür. Bunun için ihtiyaç duyulan düzenlemeyi yapmak ve Seo eklentilerini de mutlaka kullanmak gerekir. İnternet müşterilerinin bir ürünü veya hizmeti aradığında; bir web sitesinin üst sıralarda yer alması ve daha çok tıklanması demek; o web sitesinin daha çok para kazanması demektir.

Okumaya devam et

Seo’nun Karmaşık İnternet Sitelerine Etkisi

 

Seo, arama motorlarındaki optimizasyon demektir. Herhangi bir web sitesinin bulunurluğunu kolaylaştırmak için belli kurallar yerine getirilmelidir. Hedef kitleye daha hızlı ve kolay ulaşmak amaçlanıyorsa; Google sıralamasında ilk başlarda çıkmak önemlidir.

 

 

Yerel bir web sitesi, genel bir arama yapıldığında ilk sıralarda çıkmayabilir. Seçilen anahtar kelimeler uygun yerlere yerleştirildiği takdirde; site, ulaşmak istediği yerel kitleyi bulacaktır. Karmaşık içeriklere sahip bir web site ise; haliyle çok fazla tıklama almaz.

 

Böylece amacına ulaşamamış olur. İyileştirme ihtiyacı olan bu tarz sitelere, Seo kurallarına uygun düzeltmeler yapıldığında ve gerekli Seo eklentileri kullanıldığında; hedeflenen müşteri kitlesine ulaşmak kaçınılmaz olur. Aynı zamanda site verimli hale dönüşür.

 

 

 

Karmaşık Sitelerin Özellikleri Nelerdir?

 

Konu ve başlık açısından düzensiz içerikler.

 

Anahtar kelime kullanılmamış içerikler.

 

Yanlış anahtar kelime seçimi yapılmış içerikler.

Okumaya devam et

Pazarlama amaçlı veya tamamen kişisel bir blog olsun, herhangi bir konuda bir internet siteniz bulunuyorsa, SEO, SEM ve SERP gibi kelimelerin ve bunların ne anlamlara geldiği konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Arama motoru optimizasyonu SEO, en çok bilinen tanım olmakla beraber, SERP arama motoru sonuç sayfası anlamıyla yine epey geniş bir webmaster kitlesi tarafından bilinir. İnternet üzerinde her alanda ve her geçen gün açılan yeni web siteleri, aynı zamanda rekabetinde giderek daha fazla armasına yol açar. İşte bu noktada SEM yani “ Serach Engine Marketing “ yani arama motoru pazarlaması kavramı önem kazanmaya başlar. Site içinde uyguladığınız SEO stratejileri ve yöntemleri, bunların amacına ulaşıp ulaşmadığı veya ne derece ulaştığı, sizinle birlikte rakiplerinizin yaptığı SEO çalışmalarının çıtayı ne kadar yükselttiği gibi konular, hedeflediğiniz alanda sitenizin planlanabilir bir başarı yolculuğu izlemesini sağlayabilir. SEMrush, çeşitli analiz hizmetleri sunan SEO araçları arasında en başarılı SEO analiz aracı olarak hizmet veren online bir platform.

Pazarlama alanında ki tüm stratejilerinizi oluşturmanızı sağlayacak çok önemli analizler yapabilen Semrush, bu sayede tüm SEO yolculuğunuzu ve web sitenizin gidişatını kontrol altında tutmanızı sağlayacak denli önemli bir araç.  Sunduğu Domain analizi, Anahtar kelime analizi, site denetimleri, site sıralama takibi analizi,  rakip site analizleri, yeni reklam fırsatları bulabilme olanağı, backlink analizi, güncellemeler ile ilgili hazırlık, sosyal medya analizleri, semantik kelime fikirleri gibi çok geniş ölçekli bir SEO analiz ve raporlama hizmetleriyle, bu alandaki en güçlü araç olarak hizmet veriyor. Aylık ya da yıllık üyelik sistemiyle ücretli olarak hizmet sunan Semrush’ ı deneyebilmeniz için, 14 günlük bir ücretsiz deneme süresi de var. Semrush kullanarak elde edilebilecek analiz verileri, siteniz hangi alanda faaliyet gösteriyorsa göstersin, o alana göre SEO stratejisini belirleyebilmenizi sağlayan bütünlüklü bir analiz hizmeti sunuyor.

Semrush’ tan Hangi Raporlar Alınabilir?

Okumaya devam et

Google robotları, web sitelerini tarayan ve veri okuyabilen akıllı yazılım harikalarıdır. Her veriyi saliseler içinde tarayabilir ve içeriği okuyabilir. Alıntı, kopya veya orjinal içerik olup olmadığını anlayabilir. Ancak her nedense, şuan yaptığım gibi kendi kalemimden çıkan yazılara da kopya demeye başladı google robotları. Acaba bir yorgunluk, bir boşvermişlik mi var? Nasıl oluyor da bu içeriğe, makalelere kopya veya değersiz diyor? Ben her zamanki gibi kendi içeriğimi üretmeye devam ediyor ve google botlarını dinlemiyorum. Bu yazıyı yayına aldıktan hemen sonra da google botlarını web sitemi ve bu yazıyı incelemesi için devet edeceğim. Yine yetersiz içerik ve kopya mı diyecek sizce? Bunun cevabını aldıktan sonra sonuçları buradan paylaşacağım.

Okumaya devam et

İçerik pazarlama çalışmalarının en önemli basamaklarından birisi de sosyal medyadır. Doğru bir içerik pazarlama için farklı platformlarda birbirleri ile uyumlu sosyal medya içerikleri oluşturulmalıdır. Günümüzün en fazla kullanılan sosyal medya platformlarını, içerik pazarlamanızda kullanarak, mevcut ve potansiyel müşterileriniz ile daha yakın bir iletişim/etkileşim kurabilirsiniz. Facebook, Twitter, Linkedin, İnstagram gibi günümüzde dünyada çok yaygın şekilde kullanılan sosyal medya platformları bulunuyor. Bu sosyal medya platformlarının her biri, hedef kitleye ulaşabilmenizde en önemli kanalları oluşturmaktadır. Ancak doğru ve bilinçli bir sosyal medya içerik yönetimi oluşturulması, yüksek etkileşimin yakalanabilmesi açısından çok önemlidir. Bu yüzden doğru bir strateji yakalamanıza yardımcı olacak sosyal medya için en etkili içerik yöntemlerini kullanmalısınız.

Sosyal medyada başarılı bir içerik pazarlama çalışması için; her zaman doğru içeriği, doğru zamanda, doğru hedef kitleye ve doğru kanallar aracılığı ile ulaştırmanız en önemli kuraldır. Bu şekilde çok daha yüksek bir etkileşim grafiğini oluşturarak, genel içerik pazarlama stratejinize önemli katkı sağlayabilirsiniz. Dikkat çekici başlık ve görseller, ilgi çekici giriş cümlesi ve samimi bir dil kullanımı ile oldukça güçlü bir etkileşimi oluşturabilirsiniz. İçerikteki görsel kullanımının her sosyal medyanın paylaşım alanındaki kriterlere göre uygun olmasına dikkat edin. Örneğin ideal görsel boyutları Facebook için ‘1200*627’, Twitter için ‘880*440’ şeklindedir. Bu boyutlara uygun özgün, kaliteli ve ilgi çekici görseller etkileşim oranınızı arttıracaktır.

Her Sosyal Medya İçin Farklı Strateji Oluşturun

Günümüzde yaygın olarak kullanılan tüm sosyal medya platformlarının farklı özellikleri bulunmaktadır. Paylaşım tipinden, kullanıcıya ulaşma yapısına kadar ciddi değişkenler bulunur. Bu yüzden sosyal medyada etkili bir içerik yönetimi sağlamak için stratejilerinizi her sosyal medyaya özel olacak şekilde oluşturmalısınız. Yani içerik pazarlama çalışmanıza sosyal medyayı da katarken, Facebok, Twitter, Linkedin ve İnstagram gibi farklı paylaşım kriter ve yapısına göre çalışmalarınızı yönlendirin.

Facebook İçerik Yönetimi; Günümüzün en fazla aktif kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu olan Facebook’ u dijital pazarlama stratejinize dahil edebilmek için şartlarına uygun hareket etmelisiniz. Örneğin Facebook daha gündelik hayattan bir yapıya sahiptir. Bu yüzden teknik ve ağır kavramlar yerine daha gündelik yaşamdan bir dil kullanmanız gerekir. Ayrıca paylaşımlarda 80 ile 120 karakter aralığı sınırlamasında hareket etmelisiniz. Yapılan araştırmalara göre bu karakter uzunlukları etkileşimin en fazla olduğu uzunluklardır. Ayrıca yazı linkinin paylaşılabilmesi içinde ideal bir uzunluğa sahiptir.

Twitter İçerik Yönetimi; Hem Twitter istatistik verilerine göre daha fazla etkileşim alması hem de etiketli alıntı için daha pratik bir kullanım sağlaması nedeniyle kısa tweetler kullanılmalıdır. Ayrıca alıntı, marka, ürün vb. profil ve etiketleri paylaşımlarınızda kullanmaya özen gösterin. Bu şekilde hem kullanıcıyla hem de etkileşimde bulunan alanlarla daha etkin biçimde iletişime geçebilirsiniz. Hashtag kullanımını her bir kelime için gerçekleştirmemelisiniz. İstatistiki verilere göre 1 veya 2 Hashtag’ li paylaşımlar daha fazla etkileşim topluyor. Ayrıca Hashtagleri mutlaka yazı ortasında kullanın.

Linkedin İçerik Yönetimi; Sık ve yoğun içerik paylaşımının negatif etki oluşturduğu en önemli platformlardan birisidir. Gün içerisinde birden fazla paylaşımla etkileşimi arttırmaya çalışmak yerine tek bir tane kaliteli ve ilgi çekici bir paylaşımla kullanıcının yakalanmaya çalışılması gerekir. Ayrıca içerik/konu link yönlendirmelerin, link kısaltma servislerini kullanarak, kısaltıp kullanmanız daha fazla etkileşim sağlayacaktır. Diğer sosyal medya platformlarına oranla Linkedin eğitici içerik yapısında daha fazla etkileşim yüzdesine sahiptir. Kurumsallığın ve profesyonelliğin oluşturulacak izlenimle büyük etkisi olduğu bir platformdur.

Mobil teknolojinin yakaladığı gelişim ivmesinin teknoloji kullanıcısına sunduğu avantajlar, internet devlerinin mobili hedef alan hizmetleri, dijital dünyanın mobile entegrasyonunu zorunlu kılıyor. Özellikle internetin en büyüğü olarak Google’ nin algoritma güncellemeleri bu konudaki belirleyici en önemli faktör. Google, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği mobil algoritma güncellemesi ile birlikte bireysel ve kurumsal tüm internet paydaşlarının Google’ de mobil aramalarda öne çıkmak için mücadele etmeye başlamasına neden oldu. Google mobil algoritma güncellemesiyle birlikte mobil site sayısında 4.7% gibi bir artış meydana geldi. Bu gibi veriler, internette önemli bir dilimin mobil uyumluluk için henüz hazır olmadığını gösteriyor ki mobil dostu site oluşturarak, şimdiden mobilde birkaç adım öne geçmek mümkün oluyor.

Sitenizin Mobil Uyumluluk Durumunu Kontrol Edin

Google, mobil algoritma güncellemesini sağlarken, işletmelere de bu konuda kullanım kolaylığı sağlayan destek hizmetleri veriyor. Bu doğrultuda Google’ nin mobil dostu testini, siteniz için uygulayarak, durumunu direkt olarak görebilirsiniz. Ancak bu mobil uyumluluk testinde sayfa bazında değerlendirmenin yapıldığına dikkat etmelisiniz. Bu yüzden öncelikle sitenizin ana sayfası için, daha sonra diğer sayfaları için test yapmalısınız. Eğer ana sayfa testi mobil dostu değil şeklinde bir sonuç alırsanız, bu sitenizin diğer sayfalarının da olmadığını gösterir.  Bu durumda sitenizin mobil dostu olması için çözüm sağlamalısınız.

Sitenizdeki Mobil Dostu Sorunlarını Çözün

Google mobil uyumluluk testinden siteniz geçememiş ise sağlayabileceğiniz en etkili ve en hızlı çözüm doğrudan site tasarımının mobil duyarlılığının olmasıdır. Yani site tasarımınızı mobil uyumluluğu bulunanlarla değiştirmeniz hem pratik hem de güvenilir bir çözüm sağlayacaktır. Günümüzde diğer bir alternatif olarak mobil için ayrı site çözümü de kullanılabiliyor. Ancak bu yöntem iki site yönetimi başta olmak üzere pek çok sorun ve hata olasılığı ortaya çıkartacaktır. Bu yüzden mobil uyumluluğu bulunan site tasarımlarına direkt geçiş, bu aşamada en ideal çözüm niteliği taşıyor.

Kullanıcıya Hitap Eden Kaliteli İçerik Üretimi

Masaüstünde olduğu gibi mobil arama sonuçlarında da kaliteli ve özgün içerik en önemli bileşenlerden birisidir. Kaliteli ve kullanıcı odaklı içerikler, Google tarafından kaliteli içerik olarak değerlendirilir. SEO kriterlerine uygun, akıcı ve bilgilendirici içerikler bu aşamada çok önemlidir. Ancak mobilde gelen en önemli farklardan birisi de kullanıcının konuya/bilgiye direkt ulaşımıdır. Mobil dünya, kullanıcıların pratik işlem ihtiyaçlarına yanıt verme üzerine kurulu olduğunu unutulmamalıdır. Yani Google’ de arama yapıldığında aranan konu veya hizmetin tüm bilgilerinin sitede direkt olarak kullanıcı tarafından alınabilmesi gerekir.

Mobil Arama Etkileşim Verilerini Analiz Edin

Sitenizde bir sonraki adımda çalışmalarınızın bir tür sonucunu değerlendirmenizde çok önemlidir. İlk adımlardaki çalışmalar kısmi olarak mobil dostu site bilgisini teknik açıdan verir. Ancak mobil arama etkileşimlerinizi ve geri dönüşümleri belirten verileri düzenli olarak incelemelisiniz. Google, mobil için tablet bilgisayar verilerini dikkate almadığını da unutmamalısınız. Buradaki sonuçların iyi bir yüzdede olması mobil dostu ve aynı zamanda kullanıcı dostu bir siteye sahip olunduğunu gösterir. Ancak iyi değil ise özellikle SEO ve içerik kriterleri başta olmak üzere ilk adımları yeniden değerlendirmenizde fayda var.

Sitenizin mobil kullanıcı deneyimi hatalarını net şekilde görebilmeniz ve mevcut hataları düzenlenmenizde kullanıcı deneyimini arttıracak etkiler oluşturur. Bu konuda özellikle site sayfa hızları, mobil alanda çok önemlidir. Bu değerlendirmeleri Google’ nin mobile ilişkin destek hizmetlerinden birisi olan ‘Google Page Speed Insights’ aracını kullanarak, görüntüleyebilirsiniz. Bu destek hizmeti üzerinden sitenizin sayfa hızı gibi sorunlarını direkt olarak görebilir ve çözüm için Google kriterleri üzerinden öneriler alabilirsiniz.

Google Dizin Kaydını Tekrar Oluşturun

Mevcut mobil dostu sorunlarından kurtardığınız, Google mobil algoritma güncellemesine uygun olarak tasarım, içerik ve mobil kullanılabilir kriterlerini oluşturduğunuz zaman tekrar kayıt oluşturun. Google dizin kaydını tekrar gönderebilmek için ‘Google Site Yöneticisi Araçları’ destek hizmetini kullanabilirsiniz. Yapılan değişikliklerin Google tarafından tekrar taranmasını ve sitenizin internetteki hak ettiği konuma ulaşmasını sağlayacaktır. Bu işlem aslında süreci hızlandırır. Yani Google zaten bu tarama işlemini belirli bir periyotta gerçekleştirecektir. Google’ nin yeni tarama ile mobil dostu uyumluluğunu belirlemesi, bundan sonra mobil alanda kullanıcılara daha fazla içerikle ulaşabilir pozisyonda olmanızı sağlayacaktır.

Bu aşamada Google’ nin yeni değişiklikleri kabul etmesiyle birlikte artık sitenizin hem kullanıcı dostu hem de mobil dostu olduğunu kanıtlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra mobil alanda rakiplerin önünde yer almak, mobil trafik verilerini arttırabilmek için, tüm trafik verilerini düzenli olarak takip ederek, kullanıcının beklentilerini belirleyerek, doğru çalışmalarla gelişiminizi kesmeden, sürdürmeye devam etmelisiniz.

Google’ ın site sahipleri için sunduğu çeşitli araçlar, optimizasyon ve pazarlamaya yönelik ciddi bilgiler edinilmesini sağlamak. Bu aşamadan sonra tamamı faydalı olan bu bilgilerin, site sahipleri tarafından kullanılması, rakiplerinize karşı ciddi avantajlar elde etmenize neden olacak türdendir. Sitenizin etkileşimine dair verilerden, dönüşümlerin çeşitli ölçütlerine kadar ver elde edebileceğiniz Google Analytics’ ten öğrenebileceğiniz 5 yararlı seo bilgisi benzersizdir.

Mobil Trafik Analizi

Mobil ziyaretlerin ne denli önemli olduğunu her site sahibi artık biliyor. Her geçen gün önemini ve trafik oranını arttıran bu ziyaretçi türünün, ziyaretlerinin takip edilmesi yeterli değil. Mobil ziyaretçilerin sitenizde gerçekleştirdiği tüm eylemleri inceleme ve etkileşimlerini analiz etmenizde büyük faydalar var. Mobil dönüşlerin tekil sayfa olarak görüntülenmesini sağlamanız önemli. Hemen çıkma oranını dikkatli şekilde takip etmeniz diğer bir önemli nokta. Bu sayede tekil sayfalarla ilgili var olan problemleri belirlemeniz daha kolay olacaktır. Mobil ve masaüst hemen çıkma oranlarını karşılaştırarak, neyin yanlış olduğu konusunda birçok farklı fikir sahibi olabilirsiniz.

Özel Segmentler

Google Analytics’ i verimli bir şekilde kullanabilmeniz için geliştirilmiş olan özel segmentler, nedense halen site sahipleri tarafından kullanılmıyor. Bu segmentler sayesinde, Tüm ziyaretçi trafiğinin ziyaretçilere, demografik verilere ve kanallara göre incelemenizi sağlaması benzersiz bir avantaj oluşturuyor. Özel segmentler sayesinde sitenize gelen tüm ziyaretçi trafiğinin, alışkanlıkları ve sitenizde neyle daha fazla ilgilendiklerine dair birçok veriyi sürekli izleyebilme şansı oluşturabiliyorsunuz. Bu durum elbette nelere dikkat etmeniz gerektiğini, hangi içeriklere daha çok ağırlık vermeniz gerektiği gibi birçok SEO sorunsalının çözümü noktasında inanılmaz başarılı işler ortaya koyuyor.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı adından da anlaşıldığı gibi, sitenizi ziyaret eden trafiğin, sitenizde bir sayfayı görüntüledikten sonra, o sayfa da kalma oranını belirliyor. Hemen çıkma oranlarının yüksek olması, ziyaretçilerin sitede beklentilerine karşılık bulamadıklarının bir göstergesi olarak kabul edilmelidir. Bu soruna belki de ilgili aramada ulaşılan sayfanın kötü içeriği ve kullanıcı deneyimi açısından teknik sorunların oluştuğu anlamlarına da gelebilir. Ancak hemen çıkma oranının yüksek olması, her şekilde bir veya birkaç soruna işarettir.

Sitenin tasarında ki sorunlar, kullanıcıların kötü bir deneyim yaşamasına sebep olabilir. Yada site anahtar kelimeye karşılık gelen beklentileri karşılamıyor olabilir. Google Analytics’ te bulunan zaman dilimi ayarlı ve hemen çıkma oranını çeyrekli periyotlarda incelemeniz, sorunun ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunma şansınız olacak.

 

Site İçi Arama

Sitenizde bir site içi arama özelliği bulunuyorsa, kullanıcıların bu özelliği kullanarak neleri aradığını öğrenme şansınız oluşur. Bu veriler size ziyaretçilerin sitenizle ilgili beklentileri konusunda ciddi bilgiler verebilir. Site içi arama özelliğinin, ziyaretçiler tarafından yoğun bir şekilde kullanılması aslında iyi bir veri değil. Böyle bir durum sitenizin menü veya linkleme konusunda sorunları olduğunun bir göstergesi. Bu anlamda bir artışın olması, neye dikkat etmeniz gerektiği konusunda hassas bir bilgi edinmenize neden olacak. Aynı zamanda aramalar da yapılan anahtar kelimeler, ziyaretçilerin sitenizden beklentilerine karşılık içerikler oluşturmanızı sağlayabilecek önemli bir veri kaynağı. Örneğin ziyaretçilerin belirli aramaları yoğun yapmasına karşılık, bu alanda yaptığınız çalışmalara yönlendirme yapabilme şansı oluşturabilirsiniz.

 

En İyi Dönüşüm Alan Sayfalar

Google Analytics sayesinde, sitenizde bulunan her sayfanın geri dönüşüm oranları ve performanslarıyla ilgili detaylı verilere ulaşabilirsiniz. Bu konuda sahip olduğunuz bilgiler, kullanıcıların davranışları ve sunduğunuz sayfaların dönüşüm performanslarıyla ilgili çok geniş bilgiler edinmenizi sağlayacaktır.

Davranış -> Site İçeriği -> Açılış Sayfaları yolunu izleyerek, sayfalarınızın üçer aylık veya yıllık olarak, verilerini incelemeye hemen başlayabilirsiniz.

Google Search Console’ da karşılaştığımız URL parametreleri bölümü, sitelerin içeriğinin indexlenmesi sırasında Google botların daha verimli bir çalışma sergilemesi amacıyla kullanılabilir. Sita sahiplerinin bu alanda yapacağı çalışmalar, boş veya yinelenen pek çok sayfanın indexlenmemesini sağlayarak, Google botların daha etkin bir şekilde sitenizi indexlemesini sağlayabilirsiniz. URL parametreleri, botların sitenizle ilgili sayfaların görüldüğü şekli site sahibine sunar. Burada örneğin;

Siteniz.com/seo-nedir

Siteniz.com/category/seo-nedir

Siteniz.com/index.php?seo-nedir

Siteniz.com/blog/seo-nedir

Şeklinde indeks almış sayfalar bulunuyorsa ve bu sayfalar aynı içeriğe ulaşıyorsa, parametrelerde sorun var anlamına gelir. Bu duruma engel olmak için URL parametrelerini kullanarak, hatalı olan parametreleri 301 yönlendirmesi yaparak tek sayfaya yönlendirmeniz gerekir. Eğer içerikler farklıysa da, bu içerikler için conanical etiketleri kullanmanız gerekir. Bu sayede botların indexleme sırasında sitenizde nasıl yol ması gerektiğini ona gösterecek ve daha hızlı bir şekilde indexlemesini sağlayacaksınız. Aynı zamanda gereksiz sayfalarda fazla vakit harcadığı için, botların başka sayfaları indexlememesi sorunu da ortadan kalkacaktır.

 

URL Parametrelerini Kullanmak Zor Olabilir

 

Google web yöneticisi araçları üzerinden ulaşabileceğiniz URL parametreleri, mantığını anlayıncaya kadar bir hayli zor bir işlemdir. Yanlış kullanımlar, sitenizin var olan indexlerini silmenize, Google indexinden kaldırmanıza neden olabilir. Bu sebeple “ Bu özelliği yalnızca nasıl çalıştığından eminseniz kullanın. Yanlış bir şekilde hariç tutulan URL’ler çok sayıda sayfanın aramada görünmemesine neden olabilir. ” uyarısıyla da karşılaşacaksınız. Bu sebeple konuyla ilgili deneyimi olmayan kişilerin, bu parametrelerle oynama yapmadan önce, mutlaka belirli bir deneyim kazanmaları gerekiyor.

 

Örneğin belirlediğiniz bazı parametre yanlışlıkları üzerinde teker teker denemeler yaparak, istediğiniz sonuçları aldığınıza emin olduğunuzda, düzeltme yaptığınız url sayısını arttırabilirsiniz. URL parametrelerinde ki sorunların düzeltilmemesi, botların daha fazla yorulmasına ve dolayısıyla sitenizde yollarını net bulamamalarına neden olur. Bu durum gereksiz bazı sayfalarla boşuan ve uzun zaman uğraş vermelerine, gerçekten ilgilenmeleri gereken sayfalara ise yeterli vakit ayırmadan gitmelerine bile sebep olabilir. Yani her ne kadar uğraşması belirli bir tehlike arz ediyor olsa da, bir site sahibinin zaman içerisinde öğrenmesi gereken bir bilgidir.

Pazarlama alanında sosyal medyanın etkinliğinin giderek daha fazla artması, henüz bu alana yönelmemiş tüm kurum ve işletmeler açısından büyük bir kayıp olarak değerlendirilmelidir. Aynı zamanda sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaya başlamış rakiplerin, bu avantajlı durumundan da faydalanılması olasılığı ortaya çıkar. Manuel bir şekilde sosyal medya araçlarında yapacağınız, basit sektörel aramalarla bile birçok hesaba ve pazarlama etkinliklerine ulaşabilirsiniz. Bu etkinliklerin ne zaman ve nasıl yoğunlaştığı, ne kadar büyük sıçramalar yaptığı gibi araştırmaları yine manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede, dijital pazarlama alanında, rakiplerinizin ne yaptığını ve neyi yapmadıklarını görebileceksiniz. Ancak dinamik bir alan olan sosyal medya, sürekli olarak bu analizlerin yapılmasını gerektirir. Aynı zamanda elde ettiğiniz tüm verilerin işe yarayıp yaramayacağı konusu da net değildir.

Dijital Pazarlama Alanında Yeni Uzmanlıklar Oluşuyor

Herhangi bir sektörde bir hesabın gerçekleştirdiği eylemler ve yöntemler, sıçramalar yapmış olabilir. Belirli dönemlere ait birçok veriye ulaşılabilir. Ancak bu verilerin hepsinin birden sizin işinize yaraması pek de olası değildir. Verilerin sektörel bilgilerle pekiştirilerek, akıllı bir süzgeçten geçirilmesi önemlidir. Elde edilen tüm verilerin, sadece birer analiz sonucu olduğunu ve her deneyimin aynı şekilde olamayabileceği olasılığını unutmamalısınız.

Sosyal medyada gerçekleştireceğiniz analizlerinde, daha yüksek oranda işe yarar veriler olabilmesi için, bu analizlerin periyodik olarak yapılması da önemlidir. Aylık, üç aylık veya sektörel dinamiklere göre, belirlediğiniz sürelerde analizler yapıp, bu verileri birbirleriyle karşılaştırmak, sizi gerçek pazarlama fikirlerine yakınlaştıracak bir yöntem.

Sosyal medya üzerinde marka ve kurumların konumlandırılması çalışmaları artık kaçınılmaz. Ancak bu yeterli değil. Marka ve kimlik oluşumunun ardından, Sosyal medya üzerinde ki varlıklarını pazarlama alanında kullanabilmeleri etkin çalışmalar yapmaları da zorunlu. Bu çalışmaların hızlı bir şekilde sonuç verebilmesi ve daha aktif bir pazarlama içinse, rakip analizleri çok büyük önem taşıyor.

Analizler Sırasında Hangi Verilere Öncelik Vermek Gerek

Sektörel olarak yapılacak analizlerde öncelikle, sektörünüzle ilgili en çok kendisini duyuran paylaşımları belirlemeye çalışmalısınız. Bu sayede bu paylaşımları hangi markaların ve nasıl yaptığını belirleyebilir, geri dönüşüm oranlarıyla ilgili önemli verilere ulaşabilirsiniz. Rakiplerinizle ilgili kullanıcıların neler söylediği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda sektörünüzle ilgili de neler söylendiğini araştırmış olursunuz. Sektörel olarak en çok ilgi gösterilen konu veya konular hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bu verilerin doğru bir şekilde analiz edilmesi, keyword ve nişlerini hakkında yapılan çalışmaların, ne kadar başarılı olduğunu öğrenebilirsiniz. Ya da başarılı olanların nasıl başarılı olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu analizlerin yapılmasının büyük avantajlar oluşturacağı bir pazarlama çalışması için, su götürmez bir gerçek. Bununla birlikte böylesi bir analizin yapılabilmesi için, uzun mesailer harcanması gerektiği. Manuel analizler için bir hayli yorucu bir çalışma temposu içerisine girilmesi gerekiyor. Ancak bu analizleri kısa ve hızlı bir şekilde yapabileceğiniz çeşitli uygulamalarda var.

En Hızlı Sosyal Medya Analiz Raporu Nasıl Çıkarılır?

Analizleri en hızlı şekilde yapabilmenin yolu, rakiplerle ilgili oluşturulan uyarı sistemleridir. Bu uyarılardan oluşan verilerden hızlı bir şekilde rakip analiz raporu oluşturmanız çok kolay. Mention isimli araç sayesinde, tüm rakipleriniz için farklı olarak hazırlanmış uyarıların takibi son derece kolay bir hale geliyor. Her rakip için belirlenmiş farklı uyarıların takip edilmesi ve elde edilen tüm verilerden oluşan raporların hazırlanması kolay ve basit bir hale geliyor.

Bu şekilde raporlarda, özellikle rakiplerin sıçrama yaptıkları dönemler, olumsuz bildirimler, olumlu bildirimler, rakipleriniz hakkında başarılı veya başarısız olduğunu düşündüğünüz her veriyi hızlı bir şekilde analiz etme şansı oluşturacaksınız. Bu veriler ışığında kendi pazarlama yöntemlerinize yön vermeniz, çok daha kolay olacak.

İyi bir SEO çalışması, doğru bir dijital pazarlamanın en önemli bileşenlerdendir. SEO yani arama motoru optimizasyonu, Google’ nin yayınlandığı algoritma güncellemeleriyle önemini daha da arttırdı. Bir sitenin internette önde olabilmesi için tasarım ve teknik yönünden SEO uyumluluğunun oluşturulmasının ötesinde en önemli etki içerikten gelir. Yani sitelerin SEO uyumlu içerik yapısına sahip olması gerekir. Sitedeki tüm içeriklerin hazırlanışı ve yayınlanışı sırasında internet kullanıcısına pazarlandığı düşünülerek hareket edilmelidir. Çünkü sitelerde doğrudan içerik pazarlaması gerçekleştiriliyor.

SEO’da en başından beri farklı yapılarda da olsa var olan kriterler, günümüzde de SEO’da başarılı olmanın en önemli kriterlerini oluşturmaya devam ediyor. SEO açısından kaliteli ve iyi bir içerik için Google’ nin genel kriterleri;

Özgün ve kullanıcı odaklı içerikler,

Anahtar kelime yapılanması, seçilen başlıklar, doldurulan açıklama kısımları,

İçeriklerin 300 ile 500 kelime bandında olması,

Kelime kalabalığının olmaması,

Cümle uzunluklarının sınırlı olması,

Şeklindedir. Google, bu güncellemeleri ile kullanıcıya daha iyi bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Google’ nin ‘HummingBird’ isimli güncellemesi ile birlikte internette ve SEO’ da devrimsel bir değişim meydana geldi. Bu güncelleme öncesinde kullanıcının arama motorundaki aramaları Google tarafından kelime bazlı değerlendirmeyle sonuçları sağlıyordu. Ancak bundan böyle doğrudan cümlenin ne olduğunu anlayabilir hale geldi. Yani kullanıcı bir yere nasıl gidileceğini sorduğunda cümle içerisindeki konumu belirten kelimeler yerine doğrudan cümleyi/soruyu anlayabilir hale geldi. Böylelikle kelimelerle ilişki sonuçlar yerine doğrudan kullanıcının aramasına yanıt veren siteleri/içerikleri sunmaya başladı.

Google’ deki SEO yönünden bu değişimin en önemli nedeni mobil cihazların kullanım yüzdesinin artmasıdır. Özellikle mobil kullanıcılara sunduğu Google Asisten ve genel Google Sesli Arama özellikleri, Google’ nin arama motoru algoritmasının daha zeki hale gelmesini sağlıyor. Yani sorulan soruları anlıyor ve sonuç çıkarmak yerine doğrudan soruya yanıt veriyor. Bu durumda sitelerin SEO’da başarılı olabilmelerinin sadece içerik pazarlamasıyla mümkün olmasına neden oluyor. Bundan sonra sitelerde sadece içerik paylaşımını hedefleyen stratejilerle SEO’da başarılı olabilmek mümkün olmayacak. Site içerikleri faydalı, kullanıcı odaklı ve ilgi çekici olması halinde SEO başarısını yakalayabilecek.

Dijital Pazarlama Uzmanlarıyla İçerik Pazarlamanın Önemi

Google, özellikle mobil kullanıcıyı hedefleyen bu güncellemeleriyle birlikte SEO çalışmaları açısından önemli değişimlere neden oluyor. Çünkü Google artık kullanıcıların arama motorunda bir arama yaptıklarında, bu aramanın yanıtını arama kısmında doğrudan veriyor. Bu durumda kullanıcının siteye giriş yapması gerekliliğini ortadan kaldırıyor. İşte böyle bir durumda kullanıcıyı siteye çekmek gerekiyor ki bunun içinde doğru bir içerik pazarlama gerekliliği bulunuyor. Bu gelişmelerde sitelerin ve işletmelerin SEO’da başarılı olabilmek için doğru bir içerik pazarlamasını yapabilmesinde dijital pazarlama uzmanlarına olan ihtiyacını arttırıyor.

Sitenizin hedef kitlesi için en yararlı içeriği, en doğru şekilde sunabilmeniz, SEO açısından başarıya ulaşarak, arama motoru sorgularında daha iyi pozisyonlarda yer almanıza yardımcı olur. Yeni Google güncellemeleri ile birlikte içerik artık SEO’ nun adeta en önemli bileşeni haline geldi.

Hedef Kitleye Odaklı İçerikler Üretilmeli

Anahtar kelime, yazı uzunluğu, etiketleri ve SEO için daha diğer önemli şeyler, halen önemini korusa da yazı kalitesi ve içeriği önemli bileşenlerden birisi haline geldi. Yani bu SEO kriterleri açısından içerik kalitesi uygun olsa bile trafik ve dönüşüm artışını sağlamada, artık yeterli değil. Google, sitelerdeki içerik kalitelerini değerlendirmede çok ciddi teknolojiler ve metrik yapılar kullanıyor. Bu yüzden sitede kullanıcının ilgisini cezp edecek niteliklerde içeriklere yer verilmelidir. Yani daha ilk açıklama kısmı ile kullanıcının yakalanması ve daha sonra siteye geldiğinde içeriğin devamında da ilgisini kaybetmemesinin sağlanması gerekir. SEO’da başarılı olmak için bu içerik pazarlama stratejisini doğru şekilde uygulamanız gerekir.

İçerik Özgünlüğü ve Doğru Anahtar Kelime

İçeriğin dikkat çekiciliği kadar, tamamen özgün olması ise Google açısından önemlidir. Yani sitedeki içeriğin kullanıcıya daha önce sunulmamış olan bir bilgi veriyor olması gerekmektedir. Ayrıca kullanıcıyı yakalayabilmek için onun arama motorundaki hem yazılı hem de sesli arama grafiklerini de değerlendirmeniz çok önemlidir. Sitenizin hedef kitlenizin, arama motorunda ne gibi aramalar üzerine yoğunlaştığını belirlemeniz, size en doğru anahtar kelime tespitini sağlayacaktır. Ayrıca sesli arama yapısını da göz önünde bulundurarak semantik anahtar kelime yani belirlediğiniz anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarını veya eş anlamlılarını da içeriğinizde kullanmanız gerekir.

Doğru anahtar kelimelerle hedef kitlenizin arama motoru sonuçlarında yer alabilir, ilgi çekici içerik ile de kullanıcının siteyle etkileşim olasılığını arttırabilirsiniz. Bu gibi kriterler dolayısıyla ne olursa olsun sitenizdeki içerikleri her zaman kullanıcı dostu/hedef kitlenize hitap edecek formda hazırlamaya dikkat edin.