sağlıklı-spor-2-3

Sağlıklı olmak; hiç şüphesiz, tüm insanların ortak isteğidir. Sağlıklı olmak için ise yapılacak en önemli şeylerden biri ise spordur. Bu yüzden, “Spor yap, sağlık bul.” sözü, oldukça doğrudur. Spor, çoğu zaman insanlar tarafından ihmal edillebilir; oysaki hayatın karmaşasından biraz olsun uzaklaşmak ve insanın kendine vakit ayırabilmesi için güzel bir fırsattır. Özellikle metropollerde ve ağır iş temposunda yoğun strese maruz kalan kişiler sporla biraz olsun stres atma imkanı sağlayabilirler.

 

 

           Spor yapabilmek, kimileri için spor salonlarına kaydolup özel aletlerle yapılacak bir şey gibi görünse de aslında tam anlamıyla bundan ibaret değildir. Bireysel olarak ve daha kolay yollarla da yapılabilir. Sağlık için önemli olan, ağır ve zor sporu yapmak değil; sporun düzenli olmasıdır. Bu düşünceyle herkesin kolayca yapabileceği ve sağlıklı olmaya yardımcı sporlardan bazıları şöyle sıralanabilir

 

Yürüyüş

 

Düzenli bir şekilde yapılan tempolu bir yürüyüş, oldukça iyi bir spordur. Özellikle bacak kaslarının harekete geçmesi, uzun süre oturarak çalışmak zorunda kalan kişiler için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca kardiyovasküler sistem için de oldukça faydalıdır. İleri yaşlarda da kolayca yapılabilecek en iyi spordur.

 

Koşu

 

Yürüyüşten daha tempolu olarak yapılan kısa süreli ve düzenli koşular tıpkı yürüyüş gibi kasları harekete geçirdiği gibi özellikle kalp sağlığı için faydalı bir spordur. Nefes hareketlerinin düzene girmesinde de etkilidir.

Okumaya devam et

Sağlıklı yaşam, geçmişten günümüze insanların ilgi duyduğu en temel konulardandır. Yaşam kalitesini artırmanın önceliklerinden biri daha sağlıklı olma yolunda çaba göstermektir. Sağlıklı yaşamın kilit noktaları iyi beslenme alışkanlığı ve hareket etmektir. Hareket etmek akla gelen en basit anlamıyla algılanmamalıdır. Günlük yaşantının akışında hareket halinde olmakla düzenli yapılan egzersizlerin sağlık üzerindeki etkisi karıştırılmamalıdır. Üstelik insanları hareketsiz bırakan yaşam biçimleri de yadsınamayacak kadar çoktur. Fiziksel hareketsizliğin sebebiyet verdiği pek çok hastalık mevcuttur ve düzenli yapılan egzersizlerle bunun önüne geçilebilmektedir. Günlük iş yoğunluğunun stresinden uzaklaşmak için kişinin kendisine ayıracağı zamanı en kaliteli şekilde değerlendirmesi önemlidir. Bu serbest zamanı spor yapmaya ayırarak aktif değerlendirmek yaşam sürecine ciddi katkılar sağlayacaktır.

 

Spor Yapma Alışkanlığı

 

Sağlığı korumak ve hareketsiz yaşamın sağlığa olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için spor yapmak yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Spor yapma alışkanlığı edinmek için ilk adım bedeninizi tanımak ve size en uygun spor dalını belirlemektir. Diğer bir önemli nokta ise spor yapmayı uzun ara vermeden düzenli hale getirmektir. Seçtiğiniz sporu rutininize ekleyip bu süreçte sağlığınıza katkılarını gözlemledikçe severek yaptığınız bir alışkanlığa dönüştüğünü göreceksiniz. İyi beslenme alışkanlığının yanında düzenli yapılan sporun, kişinin beden sağlığının yanında fiziksel görünümündeki etkileri ve kendini iyi hissetmesiyle ruhsal sağlığında da olumlu etkileri olacaktır.

Okumaya devam et

Sağlık Ve İlaçlar

 

İlaçların, insan sağlığına etkisi ve sağlıksız ilaçlar olup olmaması yıllardır bilimin araştırma konularından olmuştur. Özellikle Türkiye’de gereksiz ilaç kullanımı, çok fazla orandadır. İlaç aslında bir zehirdir.

 

Ancak gerekli olduğu yerde ve gerekli olduğu hastalıkta, sadece belli bir süre içerisinde tedavi amaçlı kullanılabilir. Bilim insanı, Paracelcus’un da dediği gibi; ilaçla zehiri ayıran sadece dozudur.

 

İlaç Kullanımı ve Etkileri

 

           ​​Türkiye’de bilinçli ilaç kullanımı konusunda gerekli özen gösterilmemektedir. Araştırmak ve sorgulamak bir tarafa, hatta ve hatta insanların çoğu bir ilacı tavsiye ile kullanmaktadır. Gerektiği kadar, gerekli olduğu yerde kullanıldığında ilaç hastalıklara deva oluyor ama ne kullanım süresine ne de dozuna dikkat edilmiyor.

 

           Sağlık açısından bu da tehlikeye yol açmaya başlıyor. Sürekli olan baş ağrılarında özellikle hemen ilaca sarılan birçok insan vardır. İlaçlar; kısa sürede zararlı etki vermese de, uzun sürede insan yapı ve organlarında birikimli bir tahribata da yol açabiliyor. Bu da, ileri yıllarda farklı hastalıklarla kendini gösterebiliyor.

 

İlaçların Biyolojik ve Kimyasal Yönden İncelenmesi

 

Türkiye’de gereksiz ilaç kullanımının çok fazla olduğundan hareketle, bu alanda biyokimyasal inceleme ve araştırmalar da yapılmaktadır. Bir ilacı kullanmak metabolizmaya müdahale etmek olup; aynı ilaç bir yere iyi gelirken başka bir organı, yapıyı da bozabilen riskli de bir maddedir. Zaten toplumumuzda ilaç, herkesin metabolizması ve genetik özellikleri aynıymış gibi; “Bana çok iyi geldi, sen de kullan.” denilerek kullanılıyor.

Okumaya devam et

Günümüzde hastalıklar oldukça yaygın hale gelmiş durumdadır. Hormonlu gıdaların verdiği zararlar, sigara, alkol, genetik rahatsızlıklar gibi birçok sebepten dolayı insanların sağlık problemleri artmaktadır. Bu nedenle insanlar haliyle doktora görünmeden bile kendi başlarına antibiyotik, ağrı kesici kullanmaları bağımlılık haline gelmiştir.

 

Çareyi ilaçlarda bulmak ve yanlış ilaç kullanımı insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

İlaçların gerekli yerlerde ve düzenli kullanımı iyileştiricidir. Ancak insanlar acılarını dindirmesi ve çabuk iyileştireceğine inandığı için gerektiğinden fazla ağrı kesici, antibiyotik kullanımı sağlığı daha fazla bozmaktadır. Günümüzde artık doktorlar bile kolay kolay antibiyotik yazmamaktadır.

Bazı ilaçlar insana yarardan çok zarar vermektedir.

 

Çünkü ilaç firmalarının amacı budur. Daha çok hasta, daha çok ilaç üretmek demektir. İlaç firmaları günümüzde en büyük sektörler arasında yer almaktadır. İnsanların ilaca olan bağımlılığı ilaç üretimini arttırmış durumdadır. İlaç firmalarının ilaçlarda ürettiği belli başlı etken maddeler insanlarda bağımlılık yapmaktadır.

 

İlaçların içindeki uyuşturucu etken madde belli bir süre sonra insanları bağımlı hale getirir. Bir kere alınan ağrı kesici yerini ikiye, üçe çıkarır. İnsanlar artık bilinçsizce ilaç bağımlısı olurlar. Bir ağrı kesicinin bir işe yaramadığını söylerler.

Okumaya devam et

Söz konusu kilo verme ve sağlık olduğunda, hemen herkes olaya matematiksel yaklaşım göstererek kalori hesaplama ve yemek miktarlarında azaltmaya gitmektedir. Kısa vadede etkili sonuçlar verse de tek tip beslenmeden uzak durmak en doğru yaklaşımdır. Aç kalarak değil doğru besinleri yiyerek de fazla yağlardan kurtulabiliriz.

 

Beslenme ve Kas Sağlığı

 

 Spor işi ile uğraşanların performanslarını artırabilmek için enerji veren besin öğelerini yeterli almaları, dengeli beslenme konusuna önem vermeleri gerekmektedir. Vücudun ihtiyacı olan besin öğeleri; karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler, mineraller ve sudur.

 

Egzersiz yapanlar boşalan kas glikojen depolarını doldurmak için kompleks karbonhidrattan zengin besinleri tüketmelidirler. Yeterli miktarda protein tüketmek de kas kitlesini artırmada faydalı olacaktır. Yağlı besinler vücudumuz için zararlı olduğundan uzak durmak gereklidir. Yeterli ve dengeli bir şekilde beslenildiği takdirde ek olarak vitamini mineral, besin takviyeleri almaya ihtiyaç yoktur.

 

Eski dönemlerde ilkel insanların besinlere ulaşması günümüzdeki kadar kolay olmaması sebebiyle besinlere ulaşıldığında ihtiyaçlarından fazlasını tüketerek depolamayı tercih etmişlerdir. Kıtlık olursa eğer, o depodaki enerji işini görebilir düşüncesindeydiler. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde insanlar daha az miktarda enerji harcamaya başladılar.

Okumaya devam et

Alerji

 

Günümüzde sıkça karşılaşılan bir sağlık problemi haline gelen besin alerjisi ailelerin en çaresiz kaldığı problemlerden biridir. Bu konuda ailelerin en muzdarip olduğu nokta ise araştırma yaptıklarında çok az bilgi ve tecrübeyle karşılaşmalarıdır. Çocuklarda besin alerjisi sürecini atlatmada iyi bir yol gösterici haline dönüşen alerji blog sayfalarındaki artış artık aileleri az da olsa rahatlatma görevini üstlenmiş durumdadır. Bu yüzden alerji blog sayfaları en iyi sağlık bloglarından biridir.

 

Bugün hastahanelerde Çocuk Alerjisi ve İmmünolojisi bölümlerine giden yüzlerce aile, doktorun yanından çıktığında kendilerini ve çocuklarını nasıl bir hayatın beklediğinin farkına varamadan bilgisizce bu sürece başlamaktadır. Bu da ailelerin kötü sonuçlar doğurabilecek yanlışlar yapmasına bile sebep olabilmektedir. Oysa araştıran anne baba, alerjik çocuklarının yaşadıklarını bloglarında paylaşan kişilerden çok fazla şey öğrenmekte ve alerjik bi hayata daha sağlam adımlarla başlayabilmektedir.

 

Alerji Blogları

 

Alerji blog sayfalarını genellikle anneler açmakta ve çocuklarında gördükleri belirtilerin yanısıra besin alerjisi olan çocukları için yaptıkları yiyeceklerin tariflerini paylaşmaktadırlar. Bu da birçok kişiye yol göstermektedir. Hatta bu sayede insanlar belki de daha önce hiç duymadıkları besin isimlerini duymakta ve çocuğunun yiyeceklerine ekleyip fayda görmektedirler.

 

Bu tarifler sayesinde çok kısıtlı besin tüketebilme imkanı olan çocuklar için yeni ihtimaller yaratılmakta ve bu da ailleri bir nebze olsun rahatlatmaktadır. O yüzdendir ki alerjik çocuk aileleri bu bilgilere daha fazla ulaşabilmek, çocuklarının hayatlarındaki besin çeşitliliğini artırabilmek için saatlerce internet başından ayrılmadan araştırma yapmaktadır.

Okumaya devam et

cinsel-aktivite-zararları-2

Genel olarak sağlığımıza etki eden her aktivite cinsel sağlığımıza da etki eder. Bunların bazıları aşırı tehlikeli geri dönüşü olmayan aktiviteler olup, bazıları ufak bir irade ile çözülebilir.

 

Sigara İçmek

 

Sigaranın ne kadar zararlı olduğu konusunda yeterince bilgiliyiz ama yine kullanmaya devam ediyoruz ülke olarak. Sigara sadece sperm sayısını azaltmakla kalmıyor aynı zamanda boşalma süresini ve seksten alınan zevki düşürüyor. Eğer eşiniz, partneriniz veya yakınınızda ki başka insanların içmesi sizi pasif içici yapar ve bunun da bir tehlikesi vardır.

 

Uyuşturucu Kullanmak

 

Her ne kadar ülkemizde yasak olsa da bazı insanlar bu zehri yasa dışı yollardan temin edebiliyor. Uyuşturucu en başta erkeklerde boşalma sorununa yol açar ve bu sorunun ortaya çıkması için belli bir yaşa gelmenize gerek yok 20 yaşında dahi boşalamama sorunu ile yüz yüze kalabilirsiniz.

 

Fazla Yağlı Yiyecekler Yemek

 

Erkeklerde yağ oranı fazla ise testosteron hormonu olarak da bilinen erkeklik hormonunun üretimi azaltır. Kadınlar ise uyarılma konusunda güçlük çekerler. Fazla yağlı yiyecekler yemek sadece iç dengenizi bozmaz aynı zamanda cinsel ilişki sırasında gereken beden gücünü sağlayamama ve performans düşüklüğü gibi fiziksel özellikleri de etkiler.

 

Hareketsizlik

 

Günlük hayatta spor yapmamak ve özellikte günümüzde çoğumuzun yaptığı gibi masa başında çalışıp eve gidince akşama kadar televizyon izlemek kasları güçsüzleştirir. Özellikle erkeklerde performans sorunu yaratır. Her gün spor salonuna gidecek kadar vaktiniz ya da aktivite yapma imkanınız yoksa günde 30 dk tempolu yürüyüş emin olun cinsel sağlığınıza büyük fark yaratacaktır.

Okumaya devam et