Yeni Bir İş Modeli Olarak Sosyal Medya

 

Süregelen çağ ile beraber ticaret şekilleri de değişmeye ve çağa ayak uydurmaya başladı. Birçok firma da ticaret hayatlarına devam edebilmek adına işlerini internet ve sosyal medya üzerinden yürütmeye başladı. Bu yeni iş modeli, beraberinde “sosyal medya uzmanlığı” gibi yenikollarının da var olmasını sağladı.

 

Kimi firmalar işlerinin ve gelirlerinin tamamını sosyal medya üzerinden elde etmeyi tercih ederken, kimileri ise geleneksel ticaret anlayışlarını sosyal medya ile harmanlamış durumda. Bu firmaların işlerini sosyal medya üzerinden idame ettirmelerinin ya da bu kanallardan da destek almalarının farklı sebepleri bulunmaktadır.

 

Firmalar Neden Sosyal Medyayı Tercih Ediyor?

 

Dijital bir iş ortamı edinmek diğer yollardan çok daha ucuzdur ve bu nedenle firmalar tarafından sıkça tercih edilir. Ayrıca sosyal medya bu firmaları potansiyel kullanıcıları, müşterileri tarafından daha ulaşılabilir kılar. Sosyal medya üzerinden verilen reklamların maliyetleri diğer reklam kanallarına göre çok daha düşüktür. Reklam maliyetlerini düşük tutmak ve karlarını artırmak isteyen firmalar için sosyal medya reklamları önemli bir kulvardır. Ayrıca firmalar sosyal medya aracılığıyla ürünlerini ve hizmetlerini sunmak adına belirledikleri hedef kitleyi direkt olarak bulur ve bu kişilerin dikkatini çekerek işlerini daha hızlı ilerletirler.

Okumaya devam et

Dijital teknolojinin hayatımızı şekillendirdiği teknoloji çağında dijital platformda çok sayıda yeni meslek grubu da oluşmaya başladı. Günümüzün yeni ancak popüler meslek gruplarından birisi de dijital pazarlama uzmanı meslek grubudur. Dijital dünyada gerçekleştirilecek tüm işlere dair akademik eğitimi bulunan ve pazarlamacılığı dijital alanda yapan kişiler, dijital pazarlama uzmanlığını yerine getirir. Günümüzde her kurum ve kuruluş için uzun vadeli planlamalar ve daha fazla başarı için dijital dünyada varlık göstermek, göz ardı edilemez bir gerçektir. Bu durum reel sektörde mevcut olan bileşenlerin dijital versiyonlarının, dijital dünyaya uyumlu olarak kurum ve kuruluşların karşısına çıkmasına neden oluyor. Yani reel pazarlama ile dijital pazarlama tekniği temelinde hedef kitleye başarıyla ulaşmayı ve satışları arttırmayı hedeflemeleri yönünden önemli bir benzerlik taşır.

Dijital pazarlamada uzmanlık, dijital bileşenlere ilişkin akademik bilgi ve tecrübenin yanı sıra tüketici refleks ve alışkanlıklarını dijital dünya cephesinden bakarak da olsa doğru şekilde analiz edilmesi gerekir. Böylelikle yapılacak çalışmalarda başarı oranının ve geri dönüş yüzdesinin daha yüksek olması sağlanabilir. Dijital reklam dünyasında mevcut tablonun söz konusu gereklilikleri de kurum ve kuruluşların bu platformda başarı hedefleri için gerçek ve başarılı dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyaçları bulunuyor.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanlarının akademik düzeyde eğitiminin olması, başarılı çalışmalar ortaya koyabilmesi açısından çok önemlidir. Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyenler için Türkiye genelinde akademik düzeyde eğitim veren çok sayıda kurum ve kuruluş bulunur. Ayrıca belirli üniversitelerde de bu alana yönelik olarak eğitim programları bulunur. Doğru ve odaklı seçim ile bu alanda başarılı bir eğitim alarak, kurumsal dünyada önemli kariyer gelişimini gerçekleştirebilmek mümkündür.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimlere Denir?

İnternet ortamında marka kampanyaları ve reklamları ile ilgili tüm işlerliği oluşturan kişiler, dijital pazarlama uzmanı olarak tanımlanır. Markaların internet kullanıcılarını hedef aldığı dijital pazarlama süreçlerinde doğrudan etkili olan marka tanınırlığını, bağlılığını ve satış oranları yükseltme amacı ile yürütülen kampanyaların projelerinin kurgulanması ve yönetiminde yer alır.

Dijital pazarlama sektöründeki kişilerin uzmanlıkları arasında WordPress, web tasarım, SEO, Adsense, Adwords, sosyal medya hesap yönetimi, viral pazarlama gibi alanlar bulunur. Bu alanlarda çalışmalar gerçekleştirerek kurumların dijital dünyadaki tanıtım ve reklam faaliyetlerini gerçekleştiren kişiler olarak, dijital dünyaya yön verir. Başarılı bir dijital pazarlama uzmanının mobil pazarlama, içerik üretimi, e-mail ile pazarlama, banner reklamları, tasarım programı gibi konulara ilişkin bilgi ve deneyiminin mevcut olması gerekir. Bu alanlara ilişkin temel düzeyde ya da ileri düzeyde olması fark etmeksizin dijital dünyayı ilişkilendiren tüm alanlarda mutlaka bilgi ve tecrübeye sahip olunması gerekir. Bu şekilde modern çağın en aktif mesleklerinden dijital pazarlamada rakiplerin önüne geçerek, sektör genelinde daha fazla aranan kişi haline gelinebilmesi mümkündür.