Dünyada yaşamın başladığı zamandan çok az bir süre sonra fal hayatımıza aslında giriş yapmıştır. Ülkemize gelmesi her ne kadar geç olsa da özellikle ilkel toplumlarda ve kabile şeklinde yaşama tarzını benimseyen kültürlerde daha fazla ön plana çıkmıştır. Örneğin; Hindistan’da çadırlarda yaşayan kabilelerde bir çadır fal çadırı şeklinde nitelendirilmiştir. Bu çadırın içerisinde sadece fal bakan kişi ve falı baktıran birey bulunmaktaydı. Tabi o zaman sadece kahve fincanını kaldırıp yorumlama tekniği bulunmuyordu. Büyüler, tılsımlar ve çeşitli takılarla da büyüler yapılmaktaydı. O zamandan beri günümüze taşınan fallar artık daha modern anlamda bakılmaya başlandı. İnsanlara zarar veren büyüler yasaklandı. Böylece daha masumane bir davranış halini aldı.

Okumaya devam et

Fal bak yöntemi ile kişinin hayatına ilişkin birtakım yorumlar, falı tarafından yapılmaktadır. Bu yorumlar geçmiş zamanla ve gelecek zamanla alakalı olan yorumlardır. Bu yorumların yapılması konusunda ise şekillerin veya sembollerin önemi büyüktür. Fal içerisinde birtakım insanlar, hayvanlar, bitkiler veya eşyalar çıkabilmektedir. Bu ana şekiller, fala ve şekline göre farklı anlamlar taşıyabilmektedir. Ancak bu konuda; araba- yolculuk, alev- aşk, ada- seyahat, ağ-yuva, at-murat, ayı-güç, avcı- kötü düşünceli kişi ve diğer şekiller farklı anlamlar ifade edebilmektedir. Kahve fallarında birçok şekil ve desen bulunmaktadır. Bununla birlikte isimler veya harflerin çıkması da olası bir durumdur. Böyle desenlere, şekillere ve isim veya harflere karşın, falcının yorumlama kabiliyeti büyük önem taşımaktadır.

Diğer Fal Yöntemleri

Fal denildiği zaman akla ilk olarak kahve falı gelse de, fallar kategorisi altında birçok fal çeşidi mevcuttur. Yine bu fal çeşitlerinde genel olarak şekillerin ve sembollerin öne çıktığını söylemek doğru olacaktır. Ancak bazı fallar, taşlar, değnekler ve daha birçok materyal yardımı ile yapılabilmektedir. Sayı falı, tarot falı, renk falı, çiçek falı, ağaç falı, domino falı, zar falı, iskambil falı, isim falı ve el falı, bilinen ve sık rastlanan fal çeşitleri olarak fal baktırmak isteyen kişilerin karşısına çıkmaktadır. Fal konusunda dini ve manevi anlamda birçok tartışma ya da çeşitli polemiklerin olduğu görülse de, genel anlamda toplumumuzda “fala inanma, falsız da kalma” sözü sıklıkla kullanılmaktadır.

Fal Açtırmak

Günümüzde “fal aç” ya da “fal açtırmak” gibi birçok tabirin kullanıldığını görebilmek mümkündür. Ancak bu konuda açılan falın türü veya kategorisi önem taşımaktadır. Fal çeşitleri, genel anlamda ileriyi görebilmek adına ya da kişinin başından geçebilecek olayları ifade ederken, bazı falların ise bu kategorilerin dışında olduğunu söylemek mümkündür. Bunun için aşk hayatınız, iş hayatınız, gündelik hayatınız ve daha farklı konular hakkında, farklı fal çeşitlerinden fal açtırarak, bu konular hakkında ufak bir fikir sahibi olabilirsiniz. Fal açtırırken, niyetin ve düşüncenin büyük önem taşıdığını unutmamak büyük önem taşımaktadır.

Gündelik hayatımızda sıkça kullandığımız bazı nesnelerin aslında gerçek kullanım amacını öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Yıllardır sıkça kullanmamıza rağmen yanlış bildiğimiz ve kullandığımız ya da fonksiyonunu hiç bilmediğimiz pek çok farklı nesne hayatımızda yer alıyor. Bazılarını öğrenince boşa çile çekmişim diyeceğiniz, bazılarıysa sizi çok şaşırtacak işte hayatımızda sıkça yer alan bu işe mi yarıyormuş diyeceğiniz 5 farklı nesne ve doğru kullanım özelliklerini sizler için araştırdık.

Yürüyen Merdiven Fırçaları

Alışveriş merkezlerinde, metrolarda, kurumsal binalarda sıkça kullanılan ve gün içerisinde defalarca üzerinden geçtiğimiz yürüyen merdivenlerin kenar kısımlarında fırçalar bulunuyor. Toplumda çoğu kişi bu yürüyen merdiven fırçalarının, insanların ayakkabılarını silebilmeleri/temizleyebilmeleri için koyulmuş fırçalar olarak biliyor. Bu yüzden de yürüyen merdivenlerde pek çok kişiyi ayakkabılarını bu fırçalara sürterken dahi görebilirsiniz. Ancak yürüyen merdiven fırçalarının kesinlikle böyle bir işlevi bulunmuyor. Bu fırçalar yürüyen merdivenin panel ve merdiven kısımlarının arasına herhangi bir nesnenin düşmemesini sağlamak amacı ile kullanılan teknik bir malzemeymiş.

Cips Paketlerindeki Hava

Küçük, büyük herkesin en fazla takıldığı konulardan birisi de cips paketlerindeki büyük boşluklardır. Herkesin sürekli şikayet ettikleri cips paketlerindeki bu boşlukların, paketi daha büyük gösterebilmek için kullanıldığı düşünülüyor. Paket açıldığında yarısından fazlasının boş olması, tüketici cephesinde firmaların sürekli eleştiriye maruz kalmasına neden oluyor. Ama bu da doğru bildiğimiz ve hatta bilmediğimiz bir bilgiymiş. Çünkü cips firmaları, cips paketlerindeki bu boşluğu bizi düşündüğünden bırakıyormuş. Bu şekilde yarısının boş yani havayla dolu olması sayesinde taşıma sırasında cipslerin sıkışık kalmayarak, zarar görmemeleri, parçalanmamaları ve ufalanmamaları sağlanmış oluyormuş.

Okumaya devam et

Kediler, köpekler, atlar ve daha pek çok hayvan, çağlar boyunca her zaman farklı şekillerde de olsa insanoğluyla her zaman ilişki içerisinde olmuştur. İnsanlar tarafından benimsenmiş kimi zaman arkadaş, kimi zamanda hayatı idame ettirebilmek için ilişki kurulmuş canlılar olan bu hayvanlar olduğu gibi insanoğlunun hiç etkileşime girmediği ve daha keşfinin dahi yapılmadığı düşünülen milyonlarca canlı türü olduğu görüşü her zaman bilim dünyasının önemli konularından birisi olmuştur.  Ancak toplumda gelişen teknolojinin getirdiği imkanlar ile insanlığın adım atmadığı yer olmadığı düşüncesi nasıl bu denli keşfedilememiş canlığının olabileceği sorgulamasına itiyor. Ancak her zaman gizemleri ile hayretler içerisinde bırakmayı başaran doğanın içerisinde pek çok keşfedilememiş canlıyı sır gibi sakladığı öngörüsü bulunuyor.

Macropinna Microstoma

Görüntüsüyle en fazla dikkat çeken canlılardan birisi olan Macropinna microstoma, fıçıgözlüler olarak da biliniyor. Kafası transparan olduğundan çok özel bir görünüme sahip olan canlı, Monterey Körfezi’nde bulunuyor. Üzerindeki araştırmalar halen devam ediliyor.

Appaloosa Atı

Amerika Birleşik Devletleri’ nin dünyaca üne sahip olan Appaloosa atı, fantastik bir görselliğiyle siyah ve beyaz tonlarına sahiptir. Atın asaletini en özel şekilde pekiştirdiği söylenmesi tartışılamaz bir gerçektir. At ve asalet olguları için adeta biçilmiş bir kaftan olan at, Unicorn gibi görüldüğünden bilim dünyasında gerçekliğinden şüphe edilen canlılardan birisidir.

Çekiç Başlı Kuş

Kafasının üzerinde taşıdığı çekiç formundaki göz alıcı renklerdeki tüyleriyle tanınan bu canlı da doğada gerçek olduğu şüphe edilen canlılardan birisidir. Klasik kuş tanımlamasının dışında çok sıradışı bir vücut yapısal özelliklerine sahiptir.

Diken Böceği

Neredeyse 10 milmetrelik bir büyüklüğe sahip olan ve ‘Umbonia’ cinsinden olan diken böceği için bu denli sıradışı olmasını sağlayan şey ise erkeklerinin üzerinde bulunan boynuzlardır. Dişilerinde de bulunuyor olsa da erkeklerinki görsellik açısından daha fazla dikkat toplamayı başarıyor. Ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletleri’ nin Florida eyaletinin güney kesiminde görüldüğü gibi dünya genelindeki yayılımına dair net bilgiler ise ne yazık ki bulunmuyor. Görselliğiyle büyüleyen bu canlıların doğada her zaman denk gelinebilecek canlılar olmadığı tartışmasız bir gerçektir.

Hayatımızın her alanında çözümler sağlayan önemli teknolojiye ve insanoğlunun gelişmişlik seviyesine rağmen halen o kadar çok doğru bildiğimiz yanlış bilgi bulunuyor ki, doğrusu öğrenildiğinde büyük bir şaşkınlık etkisi yaratıyor. İşte kelebeklerin bir gün hayatta kaldığı bilgisi de bunlardan birisidir. Pek çok insanın sadece 1 gün ömürlerinin olduğu düşüncesiyle büyük bir acımayla yaklaştığı ve böylesine bir güzelliğin sadece sınırlı bir yaşamının olduğu algısı kelebeklerin hayatımızdaki yerini daha özel yapmıştır.

Türlerine Göre Yaşam Süreleri

Kelebekler çok geniş bir familyaya sahiptir. Farklı coğrafik özelliklere ve iklimsel koşullara göre doğada bulunan farklı kelebek türleri bulunuyor. Bu kelebeklerin bazıları birkaç ayı bulabilen ömre sahip olabildiği gibi bazıları birden fazla mevsimde hayatını sürdürebiliyor. Bazı kelebek türleri, kış aylarında kış uykusuna yatarak, gelecek mevsimde daha sıcak mevsimlerin olduğu bölgelere göç dahi edebiliyor. Yani kelebekler muhteşem görüntüleri kadar bu kadar naif vücut özellikleri ile çok ciddi zorluklara karşı dayanıklılık gösterebiliyor.

Temel olarak yetişkin kelebeklerin ömrü, türüne göre değişkenlik gösterdiği gibi 1 hafta ile 1 yıl gibi bir ömre sahip olabiliyor. Hatta kelebekler için biçilmiş olunan bu yaşam sürelerinde kelebeklerin geçirdikleri yaşam döngülerinin ilk aşamaları dahil edilmemiştir. Yani kelebeklerin doğadaki ilk halleri olan yumurta ve daha sonrasındaki tırtıl ve koza dönemleri 1 hafta ile 1 yıl olarak belirlenen yaşam sürelerine dahil değildir. Bu sürelerde ilave edilir ise her kelebeğin yaşam ömrünün kimisinde haftalarca kimisinde ise aylarca daha uzun olduğunu söyleyebilmek mümkün olur. Yani her ne koşulda olursa olsun kelebeklerin yaratılışları gereğince ömürlerinin sadece 1 gün olduğu, sabah canlanıp, gün sonunda öldükleri gibi bir durum tamamen bilimsellikten uzaktır. Ayrıca kelebekler için böyle bir bilginin yayılmasında mayıs sinekleriyle karıştırılmalarının önemli bir etkisi bulunur.

İnsanın varlığı, tercihleri ve eylemleri ile kendisini yansıtmasında çok önemlidir. Günümüzde yapılan araştırmalara göre insanların sevdikleri renklerin, onların karakterlerini doğrudan yansıtan detaylar içeriyor. Yani kişinin yapacağı renk tercihleri onun ruhsal durumu ve karakteri ile ilgili olarak karşısındakine ve çevresine çok önemli bilgiler veriyor. Nasıl bir insan olduğunuzu, hayat görüşünüzü ve felsefenizi, sosyal ilişkilerinizi ve çevrenizi sevdiğiniz veya giydiğiniz renkler üzerinden karakter analizi yaparak tahayyül etmek mümkündür.

Karakterinizin baskın mı, çekin mi, umursamaz mı yoksa saldırgan mı olduğunu dışarıdan belirlemek, sevdiğiniz veya giydiğiniz renkler ile mümkündür. Yani hayatınızın her noktasında yapacağınız sevdiğiniz renklere ilişkin tercihler ile çevrenize karakterinize dair çok somut bilgiler verebilirsiniz. Hatta kadın ve erkekler arasındaki renk seçimleri de çok belirgin farklılıklar oluşturuyor. Örneğin; erkekler daha ağırlıklı olarak yeşil, deniz mavisi, koyu mor ve turuncu renk tonlarına beğeni gösterirken, kadınlar ise açık mavi, firuze yeşili ve pembe tonlarındaki açık/uçuk renklere beğeni gösteriyor.

Kişiliğinizi/karakterinizi yansıtan renklerin bazıları çok somut veriler verir. Örneğin siyah renk daha çok baskın karakteri yansıtırken, yeşil renk barışçıl ve sakin karakteri yansıtmaktadır. Mor renk daha çok naif ruha sahip olan ve dünyaya sanatsal bir bakış açısına sahip olan insanları yansıtmaktadır.  Karakterinde olgunluğa ulaşmış olan kişilerin rengi ise kahverengidir. Kararlı ve istikrarlı bir karaktere sahip olan kişinin en çok sevdiği ve giydiği renk her zaman kahverengi olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Kırmızı ise toplumda lider ruhlu bir karaktere sahip olan kişiler tarafından daha çok sevilir. Dikkatleri üzerine toplama konusunda bu renk tonu çok başarılı olduğundan bu karakter yapısıyla oldukça uyumludur. Beyaz ise dikkat çekicilikten uzak, daha sakin ve sadeliğe yakın karakterlerin en çok beğendiğini renklerden birisidir.

İnsan vücudu binlerce yıla uzanan bir geçmişte sürekli olarak günün teknik olanaklarına göre incelenen bir yapı. Bu uzun süreç içerisinde edinilen bilgiler, elbette çok geniş bir külliyat oluşturuyor. Ancak bu avantaja rağmen, halen yeni organlar, yeni fonksiyonlar ve organlarla ilgili bilgiler keşfedilmeye devam ediliyor. İnsan vücudu, öylesine eşsiz ve komplike bir yapı ki, bu yapıyı oluşturan organlar dahil her bir unsurun kendi karmaşık yapısı ve komplike insan vücudunu oluşturması durumu işleri daha da zor hale getiriyor. Organlarımız hakkında bilmediğimiz o kadar fazla ilginç bilgi var ki hangisinden başlayacağımız konusunda zorlanmakla birlikte, hepimizin sırları hakkında hep birçok şey duyduğumuz beyimle başlamayı uygun gördük.

1- Muhteşem Bir Organik Bilgisayar Beyin

Beynimiz 10 Watt değerinde bir ampulün harcadığı enerjiye eş değer bir enerjiyi sürekli tüketiyor. Uyku halinde olduğumuz sırada bu enerji tüketilmeye devam ediliyor. Aynı zamanda beyin, kanda bulunan oksijenin 5’ te birlik kısmını tek başına tüketiyor. Oksijensiz kaldığımızda beynimizin bundan nasıl etkileneceğine dair bir fikir verir sanırım. Beynimizin bilgi kapasitesinin ortalama 1000 Terabayt olduğu düşünülüyor. Neredeyse 1000 yıla uzanan ve hemen büyük kısmı kayıt altında olan, İngiliz tarihinin toplam 70 terabayt olduğu düşünüldüğünde, beyin kapasitemizin ne denli büyük olduğu daha net anlaşılır tahminen.

2- Vücudumuzun En Büyük Organı İnce Bağırsak

Genellikle en büyük organ denilince akla karaciğer veya kalp gelir. Ancak durum hiç de öyle düşünüldüğü gibi değil. Beş yaşını aşmış her insanda ortalama ince bağırsak uzunluğu 5 ile 6 metre arasındadır. Bu metraj, insan boyunun yaklaşık 4 katına denk geliyor. Bu uzunlukta olmasına rağmen ince bağırsak, son derece dengeli ve muhteşem bir planlama dahilinde, vücudumuzun çok küçük bir bölümüne sığmıştır.

3- Benzersiz Bir Yeniden Dönüştürme Tesisi Mide

Midemizde bulunan hidroklorik asit, sindirim sistemimizin en önemli bölümünde, en aktif görevlerden birini üstleniyor. Midemizin eritme potansiyeli öylesine yüksek ki, birçok metal midemizde eriyebilir. Örneğin bir jiletin midemizde erimesi mümkündür. Bununla birlikte metallerin ağır metal zehirlenmesine neden olduğu ve eriyerek hücresel boyutta emilimi yapıldığı unutulmamalı ve metallerin bir şekilde tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Bu denli güçlü bir eritme kapasitesine sahip midenin iç çeperleri de bu durumdan etkilenir. Bu nedenle her 3-4 günde bir, mide çeperleri yenileriyle değişen eşsiz bir sisteme sahiptir. Bu değişim olmazsa, mide kendi kendisini eritebilir. Mide asidi gibi çok güçlü bir asidi vücudumuzun içerisinde sürekli olarak ağırlıyoruz. Buna karşın bu asit elimize doğrudan değdiğinde çok büyük hasarların oluşmasına neden olur. Böylesi bir mekanizmanın, akıllara durgunluk veren bir küçük detayın daha altını çizmiş olduk.

4- Dev Bir Pompa Vücudumuzda Sürekli Çalışıyor Kalp

Vücudumuzun hemen hemen ortasında, sanayi tipi bir pompa var. Bu pompa sıvıyı ( vücudumuzda kan ) 10 metre yüksekliğe kadar fırlatmaya muktedir güçte bir pompa. Yaşamımız boyunca kalbimiz, vücudumuzun her köşesine 1,5 milyon varil gibi devasa miktarda bir kan pompalar. Bu 12 Bin tankere eş değer bir rakamdır. Her gün 100 Bin civarında bir çarpma işlemi gerçekleştiren kalp, bu amaç doğrultusunda yaratılmış muhteşem bir kas sistemidir. Kalp ritmimiz, dinlediğimiz müziğin türüne göre çarpma eğilimindedir. Bir insan vücudunda 5.5 Litre kan olağan şekilde bulunur ve bu kan her dakikada vücudumuzu 3 defa turlar. İnsan vücudunda ki 75 trilyon hücreye kan pompalayan kalbimiz, bir tek Kornea’ ya kan göndermez. Kornea ihtiyacı olan oksijeni doğrudan havadan karşılar. Bir erkekte dakikada 70 kalp atışı, bir kadında ise 78 kalp atışı ortalama olarak normal değerdir.

5- En Merkezi Organımız Karaciğer

O kadar çok fonksiyonu bir araya gelen bir organdır ki, birçok organımızı da yardımcı organ olarak kullanır. Bugüne kadar üzerinde en çok araştırma yürütülen organ olması boşuna değildir. Hemen her araştırma da hakkında yeni bilgiler ve yeni işlevler tespit edilmeye devam ediliyor. Bu araştırmaların binlerce yıldır sürdüğü düşünüldüğünde, tam performansı hakkına merak sahibi olmamak mümkün değil. Bu güne kadar tespit edilmiş 500’ ün üzerinde fonksiyonu bulunuyor. Karaciğerimizin üstlendiği o kadar çok sayıda görev var ki anlatmak sayfalar sürer. Bununla birlikte karaciğerin, vücudumuzda en çok çalışan organ olduğunu bilmemiz ve o ne kadar sağlıksıya, insan vücudunun da o kadar sağlıklı olacağını bilmemiz önemlidir. Bu nedenle karaciğerimizin sağlıklı çalışmasına özen göstermemiz çok önemlidir. Aslında ne kadar sağlıklı organa sahipsek, o kadar sağlıklıyız.

Aslında gerçekte olmayan bir var sayım diyebiliriz. insanlar çoğu zaman bu duruma denk geldiklerinde hemen Saat Anlamlarına bakmak isterler. sanırım geçmişten günümüze gelen bir alışkanlık da diyebiliriz. Peki burada bizlerin Sizler için paylaşmış olduğu bu anlamları nasıl nitelendiriyoruz.

Gelen yorumlara göre hazırlamış olduğumuz bu makalede sizlere aslında doğru olmayan ancak kendinizi inandırabileceğiniz bir çeşit Test cevapları hazırladık. bu cevaplara göre sevgilinizin sizin hakkınız da ne düşündüğünü Satlerin Anlamları ile görebilirsiniz.

Okumaya devam et