dekorasyon-2-3

Son yıllarda dekorasyon fikirleri oldukça çeşit kazandı. Farklı görünümler, tasarımlar ve birbirini tamamlayan odalar rağbet görüyor. Ev dekorasyonu özellikle misafir olarak gelenlerin de dikkatini çekiyor. Oturma odalarında mutfaklara, yemek odalarından yatak odalarına kadar her mekanın kendine has bir dekorasyon örneği ise oluşmuş durumdadır.

 

En Güzel Dekorasyon Fikirleri

 

Dekorasyon oluşturulmadan önce, odaların ve mevcut evin tarzının iyi bir biçimde analiz edilmesi gerekiyor. Ardından dekorasyon yapılacak odada, yaratılmak istenen psikolojiyle doğru renk seçimi yapılmalıdır. Son yıllarda krem ve fildişi renkleri hem duvarları hem de mobilyaları süslüyor. Banyo dekorasyonlarına dahi girmeyi başaran bu renkler, hemen her tonla beraber rahat biçimde kullanılabilme özelliği taşıyor. Misafirlerin en çok dikkatini çeken unsurlarsa, duvarlarda kullanılan tablolar ya da asılan çeşitli renk ve boyutlarda saatler olarak karşımıza çıkıyor. Her eve, her tarza uygun olan saatler şüphesiz ki hem kullanım hem de dekorasyon açısından ev sahiplerinin gözdesi. Üstelik banyo dışında evin her alanında da kullanılabiliyor.

 

Misafirlerin En Çok Dikkat Ettiği Dekorasyonlar

 

Son yıllarda zıt renkleri bir arada kullanmak da misafirlerin dikkatini çekiyor. Siyah ve beyazı bir arada kullanmak çok sıradan bir fikir artık! Yeni nesil dekorasyon zıtlıklarında önemli olan şey, bir arada olsa güzel olup olmayacağı şüphe uyandıran renkleri içeriyor. Lacivert ve açık mor, bordo ve pembe bu renk kombinlerinin başında geliyor. Misafirlerin dikkatini çekmek istediğiniz alanlara bu renkten oluşan dekorasyonlar yapabilirsiniz.

Okumaya devam et

Oturma odası otur kelimesinden gelir. Yani oturup dinlenilen en çok vakit geçirilen odalardır burası. Dolayısıyla oturma odaları evlerin kalbidir. Evlerde dekorasyonuna en çok önem verilmesi gereken yer oturma odalarıdır. Dekorasyon ise evlerin makyajıdır. Misafirlerin ağırlandığı dinlenmenin sağlandığı oda oturma odalarıdır. Bu yüzden hem şık hem de rahat olmalıdır.

 Eski Eşyaları Dönüştürmek

 

Oturma odalarını rahat ve şık bir görüntüye kavuşturmak hiç de zor değil. Bunun için bir çok alternatif var. Bunlardan biri eski eşyaları boyamak veya kullanım amacını değiştirerek odaya ayrı bir hava katmaktır. Örneğin eski bir kapı bir yemek masasına dönüştürülebilir, eski ayakkabılar, çizmeler teneke kutular saksı şeklinde kullanılabilir. Ya da eski bir dolap kapağı duvarda çerçeve niyetine kullanılabilir.

 

Doğal Taş Kullanmak

 

Maddi bir külfeti olsa da doğal taş kaplamalar ile oturma odalarına doğal bir görüntü verilebilir. Hatta bu görüntü elektrikli bir şömine ile tamamlanıp bir apartman dairesinden dağ evi görüntüsüne ulaşılabilir.

 

Daha ucuz bir yöntem ise doğal taş görüntüsüne sahip duvar kağıtları kullanmak ve şömine rafının içini güzel kokulu mumlar ile doldurup bir şömine havası yaratmak olabilir.

Okumaya devam et

Akşam işten eve gelindiğinde günün yorgunluğunun atıldığı güzel ve ferah banyolar herkesin hayali. Birkaç basit dekorasyon hilesiyle banyoların çehresini değiştirmek mümkündür.

 

Öncelikle belirtmek gerekir ki bir banyo dekorasyonunda bütçe önemli bir husustur. Bu yüzden değişimin ne çapta olacağı nasıl bir değişiklik olacağını önceden belirtmek büyük önem taşır.

Bir kaç küçük değişiklik yeterli mi olacak yoksa banyonun bütünüyle mi yenilenmesi gerekiyor?

 

KISITLI BİR BÜTÇE İLE DEKORASYON

 

Eğer kısıtlı bir bütçe mevcut ise bütçe aşılmadan küçük değişiklerle banyoya farklı bir çehre katmak mümkün. Örneğin duş perdesini değiştirerek, banyoyu küçük kokulu mumlar ve objelerle süsleyerek ya da aydınlatmayı değiştirerek bambaşka bir hava katılabilir.

 

KÜÇÜK BANYOLARDA DEKORASYON

 

Küçük banyolarda ise küçük alan daha verimli kullanılarak büyük değişiklikler yapılabilir. Öncelikle eşyalar ve ışık doğru kullanılmalıdır. Küçük alanlarda yerden tasarruf sağlayabilecek kullanışlı eşyalar seçilmeli, ışığın doğru yansıtılması ve alanı daha büyük gösterebilmek için banyoda aynalar kullanılmalıdır. Banyoda açık renk paletinin kullanılması da küçük alanı daha büyük gösterir.

Okumaya devam et