Belli kuralları olan ve sermaye piyasası araçlarının alınıp satıldığı organize piyasalara Borsa denir. 2001 ekonomik krizinde borsa % 15 oranında düştü ve borsa da işlem gören çoğu şirket battı. 2001 ekonomik krizinde repo faizleri % 800 oranında artmıştır. 2001 ekonomik krizinde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 8 milyar dolar ihraç etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ekonomisi 2001 ekonomik krizinde 15 milyar dolar kayıp yaşamıştır.

 

2001 ekonomik krizinde gecelik faiz oranı % 6000 artmıştır. 2001 ekonomik krizinde gecelik faiz oranı ortalama olarak % 4000 olmuştur. 2001 ekonomik krizinde Devalüasyon yaşanmıştır. Döviz kuru bir gece de %50 oranında artarak 700.000 TL’den 1.050.000 TL olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası döviz rezervi 28 milyar dolardan 22 milyar dolar seviyesine düşmüştür.

 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası döviz rezervi kaybının 6 milyar dolar olmuştur. Toplumun ihtiyaçlarının karşılanmasını organize eden sisteme Ekonomi denir. Ekonominin temel yapı taşlarında oluşan dalgalanmalara Ekonomik Kriz denir. 2001 ekonomik krizinde para krizi, bankacılık krizi, sistematik mali kriz ve dış borç krizi olmak üzere 4 adet kriz vardır.

Okumaya devam et

Borsa İstanbul’un işlem zamanları, Türkiye borsasında sermayesini değerlendirmek isteyen yatırımcılar için bilinmesi gereken en önemli bilgilerden birisi. Eğer paranızı borsada değerlendirmek istiyorsanız, aracı kurumlar yoluyla borsa hesabınızı açtıktan ve sermayenizi hesabınıza aktardıktan sonra ilk işleminizi yapmaya hazır hale gelmiş olursunuz. Bu noktadan sonra yapmanız gereken şey analizlerinizi yapmak ve işlem saatleri dahilinde alım emirlerinizi göndermek. Türkiye’de borsa haftanın hangi günleri işlem yapar?

 

Borsa İstanbul İşlem Günleri ve Saatleri

 

İMKB’de işlem yapmak isteyen yatırımcılar için borsa hafta içi her gün, saat 9:40’ta piyasa emirlerinin toplanmasıyla başlar. İlk seans için işlem saatleri 10:00-13:00 aralığındadır. Ardından gelen 1 saatlik “emir toplama/fiyat belirleme” süresinden sonra saat 14:00-18:00 aralığında ikinci işlem seansı gerçekleşir. Yani hafta içi her gün borsanın açık olduğu saatler içinde 10:00-13:00 ve 14:00-18:00 arasında alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Borsa İstanbul, hafta sonu günlerinde işleme kapalıdır. Bu süre, haftalık analizinizi tekrar gözden geçirmek ve biraz dinlenmek için iyi bir zaman olabilir.

 

Borsanın tatil olduğu tek zaman hafta sonları değildir. Yıl içinde birçok farklı sebepten dolayı borsa işleme kapatılabilir. Hazırlıklı ve planlı olmak adına borsanın işlem yapmadığı günlerin başında gelen resmi tatil günlerine bakabiliriz.

Okumaya devam et

Yatırım Hesabı İle Borsada İşlem Yapmak

 

Ülkemizde her gün borsa ile ilgili olan rakamlar yatırımcılar tarafından sıklıkla takip edilmektedir. Ancak piyasaya girmek isteyen yatırımcılar nasıl işlem ya da yatırım yapılması gerektiği konusunda yeterince bilgi sahibi değildirler. Eskiden olan yatırım işlemlerinde direk olarak senet işlemleri yapılmaktadır. Artık internet üzerinden tamamen piyasayı takip edip uzman bir şekilde yatırımlarınızı güvenli ve kolay bir şekilde yatırımlarınızı yapabilirsiniz.

 

Yatırım Hesabının Oluşturulması ve Yatırımlara Başlanması

 

Yatırımlarınız için bir aracı kurum seçimi yaptıktan sonra vadesiz olarak bir yatırım hesap açmalısınız. Herhangi bir bankaya giderek vadesiz yatırım hesabını rahatlıkla açtırabilirsiniz. Banka tarafından verilen sözleşmeleri dikkatli bir şekilde imzalayıp onaylamanız gerekmektedir. Banka tarafından erilen sözleşmelere daha sonra bir sorun yaşamamak da adına titiz bir tutum sergileyerek yaklaşmanı da fayda bulunmaktadır.

 

Hesap açma işlemini tamamlayıp aktifleşme işlemini yaptıktan sonra paranızı hesabınıza yatırıp 1-2 gün içerisinde işlemlere başlayabilirsiniz. Yatırım işleminiz için hesap açımından sonraki diğer bir aşama olarak hangi yatırım aracı ile işlem yapacağınıza kara vermelisiniz. Bunun için yatırım araçlarını çok iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Yatırım işlemi yaparken tek bir yatırım aracı ile işlem yapmak yerine bir müşteri portföy oluşturmalısınız.

Okumaya devam et

Stagflasyonun Borsalara Olan Direkt Etkisi

 

Bir ekonomide hem yüksek enflasyonun hem de işsizliğin aynı anda görüldüğü ekonomik duruma Stagflasyon denir. Stagflasyon ile mücadele etmek, enflasyon ile mücadele etmekten çok daha zordur.

 

Stagflasyonun Borsalara Olan Direkt Etkisi Nedir?

 

Bir ülkede yüksek enflasyon söz konusu ise, o ülkenin ulusal para biriminin değeri azalır. Ulusal para biriminin değeri azalır ise, borsa fiyatlarında düşüş meydana gelir. Aynı şekilde, bir ülkede yüksek işsizlik söz konusu ise, o ülkenin ulusal para biriminin değeri azalır. Ulusal para biriminin değeri azalır ise, borsa fiyatlarında düşüş meydana gelir. Yani, stagflasyon borsa üzerinde direkt etki eder.

 

Enflasyon İle İşsizlik Arasındaki İlişki Nedir?

 

Stagflasyonun olmadığı bir ekonomi de, enflasyon ile işsizlik arasında ters bir ilişki vardır. Enflasyon artar ise, işsizlik azalır. Enflasyon azalır ise, işsizlik artar. Stagflasyonun olduğu bir ekonomi de, enflasyon ile işsizlik arasında doğru bir ilişki vardır. Enflasyon artar ise, işsizlik artar. Enflasyon azalır ise, işsizlik azalır.

 

Kısa dönem Philips eğrisi; İşsizlik oranı ile enflasyon oranı arasındaki değişimleri gösteren negatif eğimli eğriye denir.

Okumaya devam et

Son zamanlarda kripto para borsaları ile ilgili hacklenme ve sahtekarlık haberleri ekranları kaplamakta ve durum bu olunca kripto para ticareti yapan ya da başlamayı düşünen birçok insan kripto para ticaretine başlamadan önce ‘’En güvenilir ve sağlam kripto para borsası hangisidir?’’ sorusu akıllarındaki büyük bir yer ediniyor.

 

Son zamanlarda kripto paraların gündemdeki yerinin artmasıyla, önceki zamanlarda çok fazla çeşidi olmayan kripto paraların ve tokenlerin sayısı bugünlerde en üst seviyeye ulaştı. Bu sebeple kripto para borsaların yatırımcılarına yani müşterilerine sunduğu aktiviteler ve hizmetler büyük önem kazandı.

 

Özellikle kripto borsa kayıt ve onaylama yöntemleri, borsanın aldığı komisyon ücreti ve borsanın bulunduğu ülke müşteriler tarafından önemsenmeye başlandı.

kripto borsası 2

En Sağlam Kripto Para Borsası

 

Geçtiğimiz kasım ayında bir blockchain araştırma şirketinin yaptığı ankete göre dünyanın en sağlam yani en güvenilir kripto borsası Binance seçildi.

 

Binance

 

2017 yılının ilk aylarında Çin merkezli olarak kurulan bu şirket diğer rakiplerine göre sektörde çok kısa süredir yer alıyor. 2018’in ilk çeyreğinde Çin hükümeti ile yaşadığı çeşitli sorunlardan dolayı borsasını Malta’ya taşıyan bu şirket kripto para kullanıcıları arasında çok büyük bir popülaritye sahip. Bu popülerliğe kanıt olarak Binance, kendi kripto parası BNB’yi (Binance Coin) duyurduğunda, bu koin ön satışta olmasına rağmen yaklaşık 15 milyon dolar toplamayı başardı.

Okumaya devam et